Ovit Tüneli 2017'de hizmete açılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ovit Tünelindeki çalışmaların 2018 yılı gelmeden tamamlanacağını söyledi.

Ovit Tüneli 2017'de hizmete açılacak

Ovit Tüneli projesinin 2017 yılı içinde hizmete açılması planlanıyor. Projede sürdürülmekte olan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Ovit Tüneli 2018 yılına kalmaz..." dedi. 

Ovit Tüneli'nde son dönemece girildi
Rize'nin İkizdere ilçesinde çalışmaların devam ettiği Ovit Tüneli, Türkiye'nin en uzun ikinci karayolu tüneli olma özelliği taşıyacak. Toplam uzunluğu 14 bin 300 metre olan tünel çalışmalarının bugüne dek yüzde 90'lık kısmı tamamlanmış durumda. Tüneldeki çalışmaların hızlandırıldığını söyleyen ULaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da "2018'e kalmadan yıl sonunda hizmete açacağız ..." ifadelerini kullandı. 

Karadeniz, Doğu Anadolu ve Akdeniz ile buluşuyor
Ahmet Arslan Türkiye'nin kuzey ve güneyinin 18 farklı ulaşım koridoru ile birbirine bağlanacağını da belirterek "Bu hatlardan son üçü, Karadeniz'i Doğu Anadolu ve Akdeniz'e bağlayacak. " şeklinde konuştu. 

Ovit Tüneli projesi
1880 yılında Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde gerçekleştirilen kalkınma planında yer alan Rize-Erzurum karayolu ve tünel projesinin parçası olarak gündeme gelen Ovit Tüneli'nin temelleri, 2012 yılının Mayıs ayında atılmıştı. İnşaatın zamanında bitirilebilmesi için 773 kişinin dönüşümlü olarak faaliyet gösterdiği tünelin, bölgeler arası entefrasyon ve ekonomik fayda açısından büyük bir değer sunması bekleniyor.  Proje, Rize ile ERzurum arasındaki Karayol mesafesini 50 kilometre daha kısaltacak ve daha güvenli bir sürüş olanağı sunacak. 250 kilometreden 200 kilometreye düşen güvenli yolda seyahat imkanı bulacak bölge halkı, Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri'ne ulaşımda da yoğun kış aylarındaki aksamalardan etkilenmeyecek.