Ovit Tüneli çalışmaları devam ediyor

İş müfettişlerinden alınan olumlu raporu sonrasında Ovit Tüneli çalışmaları devam ediyor

Ovit Tüneli çalışmaları devam ediyor

Ovit Tüneli çalışmaları devam ediyor. Ovit Dağı tünelinin inşaat çalışmaları güvenlik gerekçesiyle durdurulmuştu. 15 Eylül'de bir işçinin hayatını kaybetmesiyle ortaya çıkan, uyarı sistemi ve havalandırma problemi nedeniyle durdurulmuştu.
Daha sonra ikinci inceleme yapılarak eksiklerin giderilmediği belirlenmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, eksiklerin tamamlanması için izin isteyen firmaya sadece güvenlik çalışmaları için izin vermişti.

İş müfettişleri Kasım ayının ortalarında tünelin giriş ve çıkış bölümlerinde tekrar inceleme yaptı. İki gün süren incelemede tüneli yapan firmanın kapalı devre zehirli gaz ölçüm cihazını tünellere yerleştirdiği belirlendi. Buna göre tüneldeki gaz ölçümleri otomatik olarak yapılacak ve zehirli gaz artarsa sistem otomatik olarak alarm verecek.

Bunların yanında tüneldeki temiz hava pompaları, özel aydınlatma, tahliye yolu ve kirli hava tahliye sistemi yenilendi. İş müfettişlerinin olumlu raporunun çıkmasından sonra tüneldeki çalışmalara kaldığı yerden devam ediliyor.

Ovit Tüneli
Ovit Tüneli, Rize- Erzurum araındaki karayolunun İkizdere-İspir mevkinde bulunan Ovit Dağı Geçidi'nin karayolu tüneli ile geçilmesini amaçlayan projedir. Tamamlandığında Türkiye'nin en uzun tüneli olması planlanıyor. Bu proje ile aynı zamanda, ara ara yoğun kar yağışı nedeniyle trafiğe kapanan İkizdere-İspir arasındaki Ovit Dağı Geçidi'nin her daim trafiğe açık olması hedefleniyor.

13 Mayıs 2012 yılında temel atması yapılan Ovit Tüneli'nin 3.5 yılda tamamlanması ve 17 kilometreyi geçmesi hedefleniyor.