Ovit Tüneli'nde son 2 kilometre

Türkiye'nin en uzun dünyanın ise 4'üncü uzun tüneli olan Ovit Tüneli'nde son 2 kilometre kaldı. Tünelin yüzde 85'i tamamlandı

Ovit Tüneli'nde son 2 kilometre

Türkiye'nin en uzun dünyanın ise 4'üncü uzun tüneli olan Ovit Tüneli'nde son 2 kilometre kaldı. Tünelin yüzde 85'i tamamlandı. Rize'nin İkizdere İlçesi Ovit Dağı geçidinde yapımı devam eden Ovit Tüneli projesi, Başbakanlık Osmanlı Arşivi kayıtlarına bakıldığında, 1880 yılı Osmalı Devleti'nin kalkınma çalışmalarında yer aldığı görülüyor. 

Ovit Tüneli için ilk adım 1930 yılında atıldı. Yol yapımının başladığı bölgede Rizeliler gruplar halinde çalışmak için bölgeye gönderildi. Yıllarda devam eden Ovit Tünel projesinin 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı. Rize ve Erzurum'u birbirine bağlayacak olan tünel 14 bin 300 metre uzunluğunda olacak. Tünelin giriş kotu 2 bin 54 metre, çıkış kotunun ise 2 bin 260 metre olması planlanıyor. 

Ovit Tüneli'nde son 2 kilometre

Makyok İnşaat tarafından yapılan Ovit Dağı Tüneli'nin tamamlanması ile Rize - Erzurum arasındaki ulaşım 4,4 kilometre azalacak ve ulaşım 12 ay kesintisiz yapılabilecek. Kış şartları sebebi ile ulaşımın aksadığı Ovit Dağı geçidinde yapılacak olan tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri birbirine bağlanacak. 

Ovit Tüneli'nde son 2 kilometre

Ovit Tüneli'nde Rize İkizdere ile Erzurum İspir ilçelerinden çift yönlü delme işlemi devam ediyor. Yüzde 85'i tamamlanmış durumda olan tünelin kalan son 2 kilometrelik bölümünde delme işlemi devam ediyor.

Ovit Tüneli ne zaman açılacak?

Ovit Tüneli projesinde Ağustos ayı ortalarında ışığın görülmesi hedefleniyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından ise tünelin 2017 yılı sonunda hizmete açılması planlanıyor.