Ovit Tüneli'nde son 900 metre!

Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise en uzun ikinci tüneli olan Ovit Tüneli'nin tamamlanmasına 900 metre kaldı

Ovit Tüneli'nde son 900 metre!

Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise en uzun ikinci tüneli olan Ovit Tüneli 'nin tamamlanmasına 900 metre kaldı. Rize'nin İkizdere ilçesi Sivrikaya Köyü ile Erzurum İspir ilçesi Soğanlı mevkisi arasında yapımı devam eden Ovit Tüneli'nde çalışmalarda sona geliniyor. 

Toplam uzunluğu 28 kilometre

Ovit Tüneli'nde çift tüpün bağlantı tünelleri ile birlikte toplam uzunluğu 28 kilometre olacak. Ovit Tüneli'nin girişi 1.988, çıkışı ise 2.258 koddan açılırken, 605 milyon TL bedel ile projede bugüne kadar her iki tüpte 22 bin 500 metre açma işlemi tamamlandı. 

Eylül ayı sonunda tamamlanması planlanıyor

Tünelde ışığın görünmesi için her tüpte 900 metre mesafe kaldı. Tünelde kalan 1 kilometrenin altındaki mesafenin Eylül ayı sonlarına kadar açılması planlanıyor.

Türkiye'nin en uzun, dünyanın ikinci en uzun tüneli

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün uhdesinde tamamen yerli imkanlar ile yapılan, Türk mühendis ve işçisinin emeği olan Ovit Tüneli, yılın 5,5 ayı kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan Rize - Erzurum karayolunun yılın her günü kullanılmasını sağlayacak. Türkiye'nin en uzun, dünyanın ikinci en uzun tünelinin temeli 13 Mayıs 2012 tarihinde atışmıştı.