Ovit Tüneli'nde son durum

Rize'yi Doğu Anadolu'ya bağlayacak Ovit Tüneli'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projede kazma işleminin Eylül ayının sonuna doğru tamamlanması bekleniyor

Ovit Tüneli'nde son durum

Rize'yi Doğu Anadolu'ya bağlayacak Ovit Tüneli'nde çalışmalar 24 saat devam ediyor. Dünyanın en uzun ikinci tüneli olacak projede, kazma çalışmalarının 2016 Eylül ayının sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

Ovit Tüneli'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor
Yapım çalışmalarına 2012 yılında başlanan Ovit Tüneli'nde delme işlemleri tüm hızıyla sürüyor. Tamamlandığında Dünya'nın en uzun tünellerinden biri olacak Ovit, Rize'yi Erzurum'a bağlayacak ve önemli bir ulaşım avantajı sunacak. 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda gerçekleşen çalışmalarla birlikte zorlu kış koşullarında kapanan yolun da yılın her saatinde hizmet vermesi sağlanmış olacak. 

Karadeniz Bölgesi'ni Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayacak Ovit Tüneli'nin özellikle Rize'ye ticaret ve turizm açısından katkı sunması bekleniyor. Uzmanlar proje ile birlikte Rize'nin bölge ile entgerasyonunun güçleneceği ve lojistik bir merkez haline geleceğini belirtiyor.

Dünyanın en uzun ikinci tüneli
Dünyanın en uzun tüneli olarak bilinen Çin'deki 18.2 kilometrelik Zhongnanshar Tüneli'nin ardından dünyanın en uzun ikinci tüneli statüsünü taşıyacak Ovit Tüneli, toplam 14 kilometrelik uzunluğa sahip olacak. Tünel, çift tüp olarak inşa ediliyor. 

1 milyar TL'lik maliyet
Bağlantı yolları ile birlikte toplam maliyeti 1 milyar TL'yi aşan Ovin Tüneli, mevcut yolun 4 kilometreye yakın kısalmasını sağlayacak. Diğer taraftan kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyel trafiğe kapalı olan İkizdere-İspir yolunun da, yılın her günü hizmet vermesi sağlanmış olacak.