Oyak Buca Konutları

İzmir Körfezi'ne hakim bir noktada inşa edilen Oyak Buca Konutları "insan odaklı proje" anlayışının en başarılı örneklerinden...

Oyak Buca Konutları

Türkiye'nin en önemli merkezlerinde mimari ve iç mimari projelerine imza atan MuuM tarafından tasarlanan Oyak Buca Konutları'nın 1. etap yerleşimleri başladı. Proje mimar Murat Aksu ve Umut İyigün'ün insan odaklı mimarlık çalışmalarının en önemli örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

MuuM Mimarlık'tan Oyak Buca Konutları
Tasarımlarını, sosyal, kültürel ve çevresel bağlamlar gözeterek gerçekleştiren MuuM, Oyak Buca Konutları'nın 1. etabında da geniş sosyal alan tercihi yaptı. Projede sosyal alanlar ve yüzme havuzu avlu ortasında kullanıcıların bir araya gelebilecekleri şekilde tasarlandı.

 

Oyak Buca Konutları

 

Oyak Buca Konutları projesi ile ilgili bir açıklama yapan Y. Mimar Murat Aksu ve Y. Mimar Umut İyigün insan odaklı çevre yaratma ilkesiyle hareket edilen Oyak Buca Konutları bloklarındaki kat holllerinin günlük hayattan özel hayata geçiş mekanı olarak ele alındığını söyledi. Mimarlar proje ile ilgili olarak:

"Cepheye açılan ve gün ışığıyla yaşayan hacimler olarak planladık. Kat hollerinde oluşturduğumuz galeri boşlukları ve ışık bacalarıyla elde edilen mekansal zenginliğin bloklardaki komşuluk ilişkilerini daha da güçlendireceğine inanıyoruz.” açıklamasını yaptı

Firma Bilgisi: muum mimarlık
Proje Bilgisi: oyak buca konutları