Oyun devam ederken kural değiştirmeyelim

Extensa Türkiye Genel Müdürü Özlem Gökçe, gayrimenkulde yabancı yatırımcıyı çekebilmek için oyun sırasında kural değiştirilmemesi gerektiğinin altını çizdi

25 Şubat 2013 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
PwC ve ULI tarafından yayımlanan "Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2013" Raporuna göre İstanbul Avrupa'nın en popüler şehri oldu, ama yatırımları çekemiyor. İstanbul'da gayrimenkul yatırımları bulunan Belçika merkezli gayrimenkul yatırım şirketi Extensa'nın Türkiye Genel Müdürü Özlem Gökçe raporu emlakwebtv'ye değerlendirdi.

Extensa Türkiye Genel Müdürü Özlem Gökçe, geçtiğimiz yıl yayımlanan raporda hem mevcut yatırımlar hem de gelişme potansiyeli açısından bütün kategorilerde İstanbul'un birinci sırada olduğunu hatırlatarak, "Fakat geçtiğimiz yıl ve ondan önceki dönemde de bu beklentilere rağmen İstanbul'a yeterli talep oluşmadı. bu aslında sadece İstanbul2un değil Türkiye'nin ülke riskiyle ilgili durumu ve dışarıdan nasıl göründüğü ile ilgili bir durum. Yabancı yatırımcı aslında İstanbul2a ya da Türkiye'ye gelme kararını verirken, sadece Türkiye'nin kendi içindeki geçmiş yıllara oranla gelişimine bakmıyor. Bunlara baktığımız zaman, çok güzel bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle domografik veriler açısından çok ciddi potansiyeli ortaya koyuyoruz. Fakat bu global yatırım, yatırılacak para dünyanın birçok ülkesine bakıyor. Güney Amerika'ya bakıyor, Asya'ya bakıyor ve buradaki riskleri değerlendiriyor. Ona göre de getirileri de karşılaştırarak, bir ülkeye giriyor ve onun çıkış seneryosunu da özellikle başlangıçta tasarlayarak bu yatırımları tamamlıyor" diye konuştu.
Türkiye'de uluslararsı yatırımların yeterli seviyeye gelmediğini kaydeden Özlem Göçe, "2012 yılı içerisinde Londra tek başına 8 milyar euroluk bir yatırımı çekerken, İstanbul ise 500 milyon euro seviyelerinde kaldı. Dolayısıyla bu altyapının, tam istenen kıvama gelmesi için, yeni çıkan yasalar, yasal altyapı, şeffaflık bu konularda ciddi adımlar atılması gerekiyor. bunlardan bir tanesi de henüz netleşmedi ama GYO'ların kurumlar vergisi muafiyetinin kaldırılmasıyla ilgili. Yabancı yatırımcı gözüyle baktığımızda, bu tip uygulama değilişkliklerinin oyunun ortasında kuralların değiştirilmesi olarak algılanıyor" dedi.

Türkiye gayrimenkulde henüz güvenli liman değil
Özlem Gökçe Türkiye'nin gayrimenkul yatırımlarında güvenli liman olmak için gereken standartları henüz yakalayamadığına işaret ederek, "Bu tip yasal altyapının umuyoruz ki 2013 yılında yabancı yatırımcıyı daha cazip şartlarla çekebilecek seviyeye getitilmesi gerekiyor" diye konuştu.
Extensa'nın da bir yabancı yatırımcı olarak, Türkiye'ye piyasasına girdiklerini ve yatırımlarını geliştirici ve yatırımcı taraf olarak sürdürdüklerini belirterek, konut tarafında Türkiye'deki bir kaç örnekten biri olduklarını kaydetti.