Oyun kurucu değiliz

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen EKODesign Konferansı'na katılan Erdoğan Bayraktar, Türkiye’deki yapı sektörünü değerlendirerek “Türkiye olarak dünyada oyun kurucusu değiliz” dedi

Oyun kurucu değiliz

16 Nisan 2013 / emlakwebtv
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 6.'sı gerçekleştirilen EKODesign Konferansı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) ve Urban Land Institute (ULI) Türkiye Başkanı Haluk Sur ile Yapı-Endüstri Merkezi ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Dr. Barış Onay’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, YEM’in 45 yıldır hem yapı sektörünün, hem de çevreci inşaat malzemelerinin ve kaliteli kentsel tasarımın geliştirilmesi hizmetlerinde bulunduğunu söyledi. EKODesign Konferansı’nın çevre dostu inşaat malzemesi üretimine ve ekolojik tasarıma ciddi katkılar sağladığını ifade eden Bakan Bayraktar, dünyadaki gelişmelere değinerek sözlerini sürdürdü. Dünya nüfusunun 7 milyarı aştığını ve şehirleşmenin de buna paralel arttığını hatırlatan Bayraktar, Türkiye’de şehirleşme oranının yüzde 78 olduğuna vurgu yaptı. Bayraktar, dünyanın ısındığını, buzulların erimesi ile tehlike çanlarının çaldığını ifade ederek, çevreciliğin giderek önem kazanmaya başladığını kaydetti.

“İnşaat sektörü bizim yarış atımızdır”
Türkiye’nin dünya yapı sektöründeki konumuna değinen Erdoğan Bayraktar, “Dünyada ilerdeyiz. İnşaat sektörü bizim yarış atımızdır” dedi. Türkiye’nin inşaat malzemeleri sektöründe de dünya ile yarışan bir konuma sahip olduğunun altını çizen Bayraktar; ekolojik, sürdürülebilir inşaat malzemeleri üretiminde güzel adımlar atıldığını, fakat üretilenlerin dünyaya daha fazla satılması gerektiğini belirtti.
“Türkiye olarak kendimizi iyi tartmalıyız”
“Türkiye olarak kendimizi iyi tartmalıyız” diyen Bakan Bayraktar, diğer ülkeler ile kıyaslandığında Türkiye’de bulunan genç nüfusun avantaj yarattığını belirtti.

“Oyun kurucusu değiliz”
Sektörde iyi teknik insan kaynağı yetiştirilmesinin önemine değinen Bakan, Türkiye’nin inşaat sektöründe oyun kurucusu olmadığını söyledi. “Hiçbir ülke sizden daha iyi üretmiyor” diyen Erdoğan Bayraktar, üretilen inşaat malzemelerinin diğer ülkelere satışında sıkıntılar yaşandığına vurgu yaparak, sektörde dünyada büyük işler yapabilecek müşavirlik firmalarının kurulması gerektiğinin altını çizdi.

“Hedeflenen enerjiyi savurmayan binalar”
Ekolojik yerleşim birimlerinin kurulması konusunda ciddi adımların atılması gerektiğini belirten Bakan Bayraktar, Türkiye’nin enerjiye bağımlı ülke olduğunu ve bunun azaltılması gerektiğini kaydetti. Kentsel dönüşümün hedefinin “enerjiyi savurmayan binalar” olduğunu ifade eden Bayraktar, yeni binaların sürdürülebilir, çevreci, aynı zamanda da afetler karşısında güvenli binalar olacağını bildirdi.