Özel sektörün mega kredilerini Hazine mi ödeyecek?

Son 10 yıldır Türkiye'de yürütülmekte olan mega projeleri üstlenen firmalara kredi vermeye yanaşmayan uluslararası kredi kuruluşlarının, Hazine'nin ödeme garantisiyle ikna edildiği anlaşıldı. Hazine'nin ilk etaptaki borcunun 8.6 milyar doları bulduğu belirtiliyor

Özel sektörün mega kredilerini Hazine mi ödeyecek?

Türkiye'ye çağ atlatacak mega proje atağının finansmanı ile ilgili çaprıcı bir gelişme, son iki gündür medyada kendine geniş bir yer bulmaya başladı. Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer imzalı habere göre, başta köprü, havalimanı, tünel ya da yol gibi mega projelerin ihalelerini kazanan, ancak finansman için uluslararası piyasadan kredi almayı kendi imkanlarıyla başaramayan firmalara Hazine desteği geldi.

Özel sektörün mega kredilerini Hazine mi ödeyecek?

Özel sektörün borçları Hazine'ye, Hazine'nin borcu vatandaşa
Destek, Hükümet tarafından 2014 yılında hazırlanan bir yönetmelik ile uygulamaya alındı. Bu kapsamda özel sektörün yurt dışında alacağı kredilerin Hazine tarafından ödenmesi de garanti altına alınmış oldu. Köprü ve otoyol gibi Yap İşlet Devret Modeli kapsamındaki projelerde 1 milyar, şehir hastaneleri gibi Yap Kirala Devret modelinde ise 500 milyon TL'yi geçen projelerin kredi borçlarını ödemeyi kabul eden Hazine garantisi ile birlikte, uluslararası kredi kuruluşları da ikna oldu ve kredi muslukları açıldı. 

Özel sektörün mega kredilerini Hazine mi ödeyecek?

Özel sektör ödeyemezse mega projelerin Hazine'ye yükü
Özel sektörün dış kredilerinin ödenmesi yönünde alınan karar ile birlikte Hazine'ye ilk etapta 8.6 milyar doları bulan bir yükün verildiği açıklandı. Hazine'nin verdiği garanti, özel sektörün bu borçları ödeyememesi halinde devreye girecek. Bu kapsamda projeler ve alınan borç yükü şu şekilde gerçekleşti:

- İzmit Geçiş Köprüsü/Gebze-İzmir otoyolu projesi: Projenin toplam değeri 6 milyar 312 milyon/Alınan kredi: 4 milyar 956 milyon dolar

- Üçüncü Boğaz Köprüsü: Projenin toplam değeri: 3.4 milyar dolar/Gelen kredi: 2 milyar 738 milyon dolar

- Avrasya Tüneli: Projenin toplam değeri: 1.2 milyar dolar/Gelen kredi: 960 milyon dolar