Özelleştirmeler 2014'te tamamlanır

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Halil Kırşan, 2014 yılı bitmeden dört termik santralin özelleştirme sürecinin tamamlanacağını açıkladı

Özelleştirmeler 2014'te tamamlanır

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Halil Kırşan, 2014 yılı bitmeden dört termik santralin özelleştirme sürecinin tamamlanacağını açıkladı. Ankara Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nda bir konuşma yapan Kırşan, hedefin kamunun enerji sektöründe üretici ve dağıtıcı konumundan tamamen kopması olduğunu belirtti. 

Büyük bir kamu borç stoğu var
Elektrik piyasasında özelleştirmeler öncesinde ciddi oranda kamu borç stoğu oluştuğunu ve bu borçların artık Hazine'ye aktarılması gibi bir işlemin mevzu bahis olmadığını belirterek: ' Şu anda ihale süreci devam eden ve yıl sonunda devir işlemlerini tamamlamayı hedeflediğimiz Kemerköy, Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağın termik santralleri var. Bu santrallerin devir işlemlerini bu senenin sonuna kadar tamamlayacağız.' ifadelerini kullandı.

Yeniköy Termik Santrali

Özel sektörün payı yüzde 65
Özelleştirmede hedeflenenin, üretim yatırımlarının özel sektör tarafından yapılması olduğunu ve özel sektörün şu anda yüzde 65 olan enerji payını artırmayı hedeflediklerini belirterek, 2015 yılı içerisinde de Orhaneli, Tunçbilek ve Soma B santrallerinin de özelleştirilmesini tamamlayacaklarını belirtti. Buna rağmen bazı stratejik noktalardaki yatırımların kamunun elinde kalmayı sürdüreceğini açıklayan KırşanFırat ve Dicle nehirleri üzerinde bulunan santralleri hariç tutacağız. Bu da 7 bin 500 megavata tekabül ediyor.' dedi.