Özen Kuzu: 2016 rekor yıl olabilir

TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı Konut Satış İstatistiklerini yorumlayan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu: "Geçen yıl kırılan rekoru aşabiliriz..." dedi.

Özen Kuzu: 2016 rekor yıl olabilir

Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül 2016 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri'ni bugün kamuoyu ile paylaştı. 2015 yılının Eylül ayına kıyasla yüzde 17.8 oranında artışın kaydedildiği bu dönem satışları, 2016 yılının bütününe ilişkin rekor hedefini daha da güçlendirdi.

Kuzu: Rekor yeniden kırılabilir
TÜİK verileriyle ilgili değerlendirme yapan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Eylül ayında yaşanan artışın yeni bir rekorun işareti olarak okunması gerektiğini söyledi. Kuzu, geçen yıl kırılan rekorun bu yıl aşılabileceğini ve 1 kasım seçömleri sonrasında ekonomiye odaklanan milletin fırsatları değerlendirmeye başladığını belirterek:

"2016, Türkiye tarihi açısından da önemli badireler atlattı. Bunların en ciddi olanı 15 Temmuz darbe girişimiydi. Sektörümüz ve siyasi iktidarın bu süreçte güçlü ve fedakâr duruşu kamuoyuna moral verdi ve bu morale halkımız da gerekli katkıyı sağladı." dedi.

15 Temmuz sonrası atılan adımlar rekor getirir
Açıklamasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında sektör ve Hükümet tarafından atılan adımların önemine de dikkat çeken Kuzu:

"Hayatın normale dönmesi ile birlikte kampanyalar, konut faiz oranlarındaki düşüş ve siyasi iktidarın ekonomide doğru adımları atmaya devam etmesi halkımızı konut alımına yöneltti. Bu yıl geçen sene sağlanan 1.3 milyona yakın olan konut satışına yaklaşılacağını hatta bu sayının geçebileceğini öngörmek abartı olmaz. " şeklinde konuştu.