Özhaseki: İnşaat sektörünün önünü açacağız

İnşaat sektörünün önünü açabilmek için gerekli çalışmaların yapılacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, vergi düzenlemeleri konusunda teşvik sunulacağını söyledi

Özhaseki: İnşaat sektörünün önünü açacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, inşaatçıları "ülkeyi ayağa kaldıracak kişiler" olarak tanımladı ve destek sözü verdi.

Vergi ve teşvik paketi hazırlığı
Sektör temsilcilerininv ergi ile ilgili düzenlemeleri hususunda teşvik paketi olacağını buna karşın vergi indiriminin de bu kapsama girip girmeyeceğinin belirsiz olduğunu belirten Özhaseki, konunun Maliye ve Ekonomi Bakanlıklarında görüşüleceği bilgisini verdi. Özhaseki, sektörün önünü açmak için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, ama vahşice taleplerin de karşısında duracaklarını belirterek: "Sonra, Cumhurbaşkanı'na gidip, "Bakan önümüzü tıkıyor..." diye şikayet ediyorlar. Ben ölünceye kadar Bakan olacağım demiyorum.. . Ama giderken yüz akıyla gideceğim..:" ifadelerini kullandı. 

"250 bin metrekarelik inşaat yoğunluğunu iptal ettim"
Özhaseki, inşaat younluğu yüksek projelerin artık kabul edilmediğini ve buna benzer birkaç projede de yoğunluğu direktif vererek azaltıldığını vurgulayarak: "Ramazan ayı boyunca birkaç proje geldi. Bu projelerdeki 250 bin metrekarelik inşaat yoğunluğunu iptal ettik. Bu şu anlama geliyor: 2 bin 500 adet rezidansın yapımı iptal edildi..." şeklinde konuştu.

Tıkanan bölgesel projeleri yeniden açacağız
Özhaseki, her türlü sorunun çözümü için taraflarla iş birliğine hazır olduklarını ve bu önerileri tartışalarak hayata geçirmeye hazır olduklarını belirttiği açıklamasında:

"Tıkanan çok önemli bölgesel projeler var. Çözüm ortağı olup, işin içine girebiliriz. Müteahhitle vatandaş arasında garantör olabiliriz. Bu elbette inşaat işine gireceğimiz anlamına gelmiyor. Sadece tıkanan noktalarda teklife açığız anlamına geliyor..." dedi.