PAGEV ’in meslek liselerine desteği sürüyor

Gebze Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni öğretim hayatına kazandıran PAGEV, bu sene Halkalı Anadolu Endüstri Meslek Lisesi’ni de eğitim kurumları zincirine ilave etti

PAGEV ’in meslek liselerine desteği sürüyor

31 Ocak 2014 / emlakwebtv
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı ile birlikte eğitim çalışmalarına hız verdi. 2003 yılında Gebze Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni öğretim hayatına kazandıran PAGEV, bu sene Halkalı Anadolu Endüstri Meslek Lisesi’ni de eğitim kurumları zincirine ilave etti.

PAGEV, liselerde “plastik” bölümü açılması yönünde çalışmalarını sürdürüyor
PAGEV, ilk öğrencilerini bu dönem kabul eden Halkalı Anadolu Endüstri Meslek Lisesi ile yetinmeyerek, değişik meslek liselerinde “plastik” bölümü açılması yönünde çalışmalar da yaptı. Kocaeli Kartepe Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde açılan “Plastik Teknolojisi” bölümü bu çalışmaların ilk örneği. İstanbul Bayrampaşa İnönü Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ise bu okulu takip etti. Son olarak Zeytinburnu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile işbirliği protokolu imzalandı, bu okuldaki bölümün de önümüzdeki yıl ilk öğrencilerini kabul etmesi hedefleniyor.

Tüm bu çalışmalar neticesinde; Gebze ve Halkalı Endüstri Meslek Liseleri ve çeşitli liselerde açılan “plastik teknoloji bölümleri” ile PAGEV, yıllık ortalama 700 yetişmiş elemanı plastik sektörüne kazandıracak.

Uysal: “Bu okullardan mezun olanların iş bulma sıkıntısı yok”
Eğitim ile ilgili çalışmalarına önümüzdeki dönemlerde yeni projelerle devam edeceklerini açıklayan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, “plastik sektörü olarak vasıflı, eğitimli işgücüne ihtiyacımız çok büyük. PAGEV olarak bu açığı kapatabilmek için adımlar atıyoruz. Sektörümüze eğitimli elemanlar kazandırmak amacıyla endüstri meslek liselerimizin sayısını artırmaya çalışıyoruz. Ancak yeni bir okulu hayata geçirmek oldukça meşakkatli bir süreç gerektiriyor. Bu nedenle mevcut meslek liselerinde plastik bölümlerinin açılması yönünde anlaşmalar yapıyoruz. Amacımız mezun sayımızı her geçen gün biraz daha artırmak ve eleman ihtiyacımızı bu okullardan mezun olanlarla karşılayabilmek” dedi.

Uysal: “Ambalaj atıklarının geri kazanımı için PAGÇEV’i kurduk”
Mesleki eğitimin yanı sıra plastik sektörü ve geri dönüşüm konusunda da okullara yönelik eğitim programları uyguladıklarını belirten Uysal, “bu sene vakıf olarak ambalaj atıklarının geri kazanımı, ülke ekonomisine katkı sağlamak ve çevremize verdiğimiz değer doğrultusunda PAGÇEV’i kurduk. PAGÇEV de ilk çalışmalarına eğitimle başladı. “Geri Dönüşüm ile Büyüyoruz” projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 4 bin öğrenci ve 90 öğretmene eğitim verdik. Geri dönüşüm bilincinde en önemli konu kaynağında ayrım; bu konuda bilinçlendirme çalışmalarında ilkokul ve ortaokul öğrencileri önceliğimizi oluşturuyor. İstanbul’da başladığımız projeyi tüm Türkiye’ye yayarak 2013-2014 eğitim dönemi sonuna kadar 136 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.