Panasonic Viko ile ortaklık anlaşması imzaladı

Elektrik anahtar-priz sektöründe faaliyet gösteren Viko, Japon teknoloji firması Panasonic ile işbirliğine gitti

Panasonic Viko ile ortaklık anlaşması imzaladı

6 Haziran 2014/Emlakwebtv
2018 yılında kuruluşunun 100. yılını kutlamaya hazırlanan Japon teknoloji firması Panasoni, elektrik anahtar-priz sektöründe faaliyet gösteren Viko ile işbirliğine gitti. Viko ortaklığıyla Panasonic, 100. yılında, dünya elektrik anahtarı ve priz sektöründe birinciliği hedefliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan VİKO CEO’su Nusret Kayhan Apaydın, “VİKO olarak; İstanbul Sanayi Odası’nın ilk 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 331’inci sıradayız. İhracatta 206’ncı, karlılıkta ise 120’nci sırada yer alıyoruz. 2013 ciromuz 328 milyon TL, 2014 hedef ciromuz ise 385 milyon TL ve yaklaşık % 18 büyüme öngörüyoruz. Pek çok ürün gamında, anahtar priz sektörü başta olmak üzere pazar lideriyiz. Bugün Ukrayna ve Rusya başta olmak üzere Asya, Afrika, Orta Doğu ve Avrupa’da 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Bu şekilde büyük potansiyele sahip bir kuruluş olarak sadece bugünün değil geleceğin stratejilerine de odaklanıyoruz. Hissedarlarımız, 34 yıldır VİKO’yu büyük bir özveri ve başarı ile bugünlere getirdiler. VİKO çok önemli bir ulusal ve bölgesel marka oldu. Geldiğimiz noktada bir dünya devi ile kol kola girerek dünya markası olma hedefi bu ortaklığın arkasında yatan asıl motivasyondur. Küreselleşen dünyada artık sınırlar kalktı ve ayrıca bu ortaklık ile ülkemize önemli bir yabancı sermaye girişi sağlandı. PANASONIC ile ortaklığımızın VİKO ürünlerini dünya pazarlarına sunmada büyük avantaj yaratacağına inanıyoruz.”dedi. 

Viko-Panasonic markalaranın ortaklık anlaşması ile bir araya gelme sürecini anlatan VİKO Yönetim Kurulu Başkanı Toshihide Arii ise Panasonic'in şu anda sektörde dünya ikincisi olduğunu belirterek: "Asya ülkerinde ise pazar liderliğimiz sürüyor. Tayvan, Vietnam, Filipinler, Endonezya, Japonya, Kore ve Tayland gibi ülkelerde pazar lideriyiz. Ancak hedefimiz Asya’nın doğusunda, Avrupa ve Afrika’da da zirveyi ele geçirmek. Bu nedenle partner arayışına girdik. Hedefimiz, 2018 yılında elektrik anahtarı ve priz sektöründe dünyada 1 numara olmak. 2018 yılı bizim için çok önemli bir yıl; çünkü 2018’de PANASONIC olarak 100. yılımızı kutlayacağız. 100. yılımızda, kuruluşumuzda başrol oynayan ürün gruplarında pazar lideri olmak istiyoruz. VİKO ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın doğusundaki pazar payımızı artırmak istiyoruz. Japonya, Asya’nın en doğu ucunda, Türkiye ise en batısında… Asya’nın her iki ucundaki ülkelerin önde gelen kuruluşları olarak pazarı ele geçirmeyi hedefliyoruz..." ifadelerini kullandı.

Firma Bilgisi: Viko