Panora GYO halka arzında 3 kata yakın talep toplandı

“Çifte Garanti” sloganıyla Deniz Yatırım liderliğinde gerçekleştirilen Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın halka arzı başarıyla tamamlandı

Panora GYO halka arzında 3 kata yakın talep toplandı

20 Mayıs 2013 / emlakwebtv
“Çifte Garanti” sloganıyla Deniz Yatırım liderliğinde gerçekleştirilen Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın halka arzı başarıyla tamamlandı. 4,70 lira birim fiyatla halka arz edilen toplam 102,25 milyon lira değerindeki paya karşılık, 283,6 milyon lira talep toplandı. Planlandığı şekliyle payların tamamının yurt içi yatırımcılara satıldığı arzda, yüksek talep nedeniyle yurt içi bireysel yatırımcıların taleplerinin ancak yüzde 36’sı karşılanabildi. Şirketin yüzde 25’i halka açılmış oldu.

Panora GYO, borsadaki en yüksek nakit temettü dağıtımını taahhüt eden şirket olacak
Portföyünde Ankara’nın gözde alışveriş ve yaşam merkezi Panora’yı bulunduran Panora GYO, “dağıtılabilir kârının en az yüzde 75’ini nakit olarak dağıtma” garantisiyle borsadaki en yüksek nakit temettü dağıtımını taahhüt eden şirket olacak. Ayrıca bu halka arzda, halka arz edenler, 4,70 liradan halka arz edilen payların tamamını 90 günün sonunda 4,76 liradan geri alma garantisi vermişti.

15-16-17 Mayıs 2013 tarihlerinde tamamlanan halka arzda Deniz Yatırım liderliğinde 19 aracı kurum görev aldı. Halka arza sunulan toplam 21.750.000 adet paya karşılık yurt içi bireysel yatırımcılardan 54.936.377 adet ve yurt içi kurumsal yatırımcılardan 5.408.702 adet olmak üzere toplam 60.345.079 adet talep toplandı. Planlandığı şekilde halka arz edilen payların yüzde 90’ı yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 10’u yurt içi kurumsal yatırımcılara satıldı.

“Çifte Garanti” ilgi ve dikkat çekti
Panora GYO halka arzı “Çifte Garanti” ile yatırımcıların ilgi odağı oldu. Şimdiye kadar halka açık başka bir şirkette rastlanmayan şekilde, en az yüzde 75 nakit temettü dağıtım garantisi ana sözleşmesinde yer alan Panora GYO’nun, bu özelliği ile Borsa’da fark yaratması bekleniyor.
Ayrıca, Panora GYO halka arzında ‘primli fiyattan’ yüzde 100 geri alım garantisi verildi. Buna göre Panora GYO halka arzına katılan tüm yatırımcılar, halka arzdan aldıkları payların tamamını 90 gün sonunda 4,76 TL fiyat ile geri satma hakkına sahip oldular.
Yatırımcıları korumaya yönelik alınan kararlar çerçevesinde, halka arzı takiben iki yıl süreyle mevcut ortaklar paylarından Borsa’da satış yapamayacak, yine iki yıl süreyle bedelli sermaye artırımı yapılamayacak.

80 ilden talep geldi, Ankara İstanbul’u solladı
80 ilden talep yaratarak dikkat çeken Panora GYO halka arzına en yüksek talep Ankaralı yatırımcılardan geldi. Ankara merkezli şirkete toplam talebin yüzde 32’si Ankaralı yatırımcılardan gelirken İstanbullu yatırımcıların payı ise yüzde 27 oldu. Üçüncü sırada yüzde 12’lik pay ile İzmir yer aldı.

PAGYO koduyla, perşembe günü BIST’te olması bekleniyor
Panora GYO’nun Borsa onayı ile birlikte 23 Mayıs Perşembe günü “PAGYO” koduyla ve 408,9 milyon lira piyasa değeri ile işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Güran: “Son derece başarılı bir halka arz gerçekleştirdik”
Halka arz sonuçlarını değerlendiren Panora GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sacit Güran, “Yatırımını tamamlamış, düzenli ve artan kira gelirine sahip, kârını ortaklarıyla paylaşan, borçsuz bir şirket olarak, yüzde 75 nakit temettü garantisiyle yatırımcıların huzuruna çıkmış, onları ortağımız olmaya davet etmiştik. Son derece başarılı bir halka arz gerçekleştirdik. 53 ortaklı bir şirketten 5 binin üzerinde ortağa sahip bir şirket haline gelmenin heyecanını yaşıyoruz. Borsanın en yüksek oranda nakit kâr payı dağıtma taahhüdü veren şirketi olarak Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacağız. Halka arzımıza gösterilen ilgiye çok teşekkür ediyor, yeni hissedarlarımıza ‘aramıza hoş geldiniz’ diyoruz” dedi.