Para konuta gidiyor

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yılda 4 kez düzenlenen gündem buluşmalarında Türkiye’nin ekonomisi ve onun lokomotifi inşaat sektörü konuşuldu. Konuşmacılardan Prof. Dr. Kerem Alkin, “Türkiye’de para konuta gidiyor” dedi.

Para konuta gidiyor

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin yılda 4 kez çeyrek periyotlarda düzenlediği gündem buluşmalarında Türkiye’nin ikinci yarısındaki ekonomik beklentiler konuşuldu. Siyasi gelişmelerin piyasaları nasıl etkileyeceği, küresel ekonomik gelişmelerin ve  kararların Türkiye ekonomisine ve piyasalara etkisi konuları da ele alındı. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oktay Alptekin, Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü, Ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Gürsel’in konuşmacı olarak katıldı. İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oktay Alptekin’in yaptığı açılış konuşmasının ardından, kürsüye gelen Prof. Dr. Kerem Alkin, Türk ve dünya ekonomisinin gündemindeki başlıkları sıraladı. Alkin’e göre başlıklar şöyle; FED’in karar ve adımları, ABD ekonomisinin seyri, faiz artışlarının seyri ve resesyon riski, G20 ülkeleri arasındaki kirli kur savaşı, Euro Bölgesi’nin bugünü ve geleceği, Terör gerilimi ve Suriye’deki savaş ve gerilimin Avrupa’ya sıçraması, Türkiye’de 64. Hükümetten, 65. Hükümete geçiş süreci ve yeni hükümetin reform paketleri ve terörle mücadele. İMSAD gündem buluşmalarında Türkiye’nin ekonomik dinamikleri değerlendirildiğinde reel paranın mevduatlara değil, konuta gittiği konuşuldu. Bu şekilde de Türkiye’de hala konutun yatırım için en risksiz ve en kazançlı yatırım aracı olduğu ortaya çıkıyor.

“Konut endüstrisindeki yatırımlar 100 sektörü daha canlı tutuyor”
Prof. Dr. Seyfettin Gürsel Türkiye’nin ekonomik olarak bu yıl en fazla yüzde 4’lük bir büyüme göstereceğini belirterek, bunun bir kriz olmadığını ama Türkiye gibi bir ülke için de çok küçük bir büyüme olduğunu ifade etti. Hükümetin hedeflediği 2023 vizyonu için en az yüzde 8-9’luk bir büyüme gerektiğini söyledi. Gürsel, özel sektör yatırımlarının da son derece azaldığını bunun da teşviklerle arttırılması gerektiğini ifade etti.
Türkiye’nin ikinci yarısında ekonomik hareketlilik getirmesi beklenen yer mega projeler olacak. Mega projeler de kendi kaynaklarını kullanan bankalar tarafından finanse ediliyor. Türk bankaları bu durumdan dolayı kaynak kullanımı konusunda zorluk çekiyor. Çünkü Türk halkı, Türk Lirası kazandırmadığı için parasını mevduata yatırmıyor. Bunun yerine konuta yatırıyor.  Konut endüstrisindeki yatırımlar da en az 100 sektörü daha canlı tutuyor. Fakat reel para konuta yatırıldığında, müşteri bulamadığı için donmuş oluyor. İnsanlar bankaların mevduatlarından elde edemeyeceği karı, konut bir gün değerlenir diye konuta yatırıyor.

Firma Bilgisi: Imsad