Paris İklim Zirvesi'nin yıldızı: Yeşil Binalar

Paris'te gerçekleştirilen iklim zirvesin katılan ülkelerin karbon emisyonunun azaltılması yükümlülüğü ile karşı karşıya kaldığnı söyleyen Altensis Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı, bu hedef doğrultusunda yeşil binaların öneminin daha da arttığını söyled

Paris İklim Zirvesi'nin yıldızı: Yeşil Binalar

Altensis Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı, Paris İklim zirvesinde ülkelere karbon emisyonlarının azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması yönünde ciddi yükümlülükler verildiğini söyledi. Ilıcalı, karbon emisyonlarının yüzde 30'a yaklaşan kısmının ve üretilen enerjinin yaklaşık yüzde 40'ının binalar ve gayrimenkul sektörü tarafında haracandığını belirterek: 

"Gayrimenkul sektörü ile sürdürülebilirliğin kesişim noktasında ise çevre dostu sertifikalı yeşil binalar duruyor. Çünkü karbon emisyonlarının azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi aynı zamanda yeşil binaların da kriterleri arasında bulunuyor”  ifadelerini kullandı.

2016 Yeşil Bina Sektörü'nün yılı olacak
2015 yılında gayrimenkul sektörünün ancak belli bir oranda büyümeyi başarabildiğini ve konut satışlarının 1 milyon adedin üzerine çıktığını vurgulayan Ilıcalı, bu rakama rağmen enerji tasarrufu ve çevreye ilişkin zorunluluklara rağmen yeşil binalara ilişkin rakamların yetersiz olduğunu söyledi.

Ilıcalı, 2015 Aralık ayı itibarıyla ülkede 176, devam eden ise 350'nin üzerinde yeşil bina buluduğunu belirterek, kentsel dönüşüm sürecinin hız kazanmasının ardından, yeşil binalardan makro ölçekte artış yaşanacağını belirtti. Ilıcalı:

"Yeşil binalar ve enerji verimliliği konusunda hizmet veren bir firma olarak biz gayrimenkul sektörünün çok küçük ve niş bir bölümüne hizmet veriyoruz. Bu kapsamda özellikle nitelikli yatırımcılar, ortaya koydukları projelerde yeşil bina ve sürdürülebilirlik öğelerini mutlaka görmek istiyor.”  dedi.