Patronlar konut kredisi faiz oranlarını yorumladı

Ev alacak çok sayıda kişi konut kredisi faiz oranlarının düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Hatta bu beklentiden ötürü alımlarını erteleyenler de var. Konuyu gayrimenkul sektörünün tecrübeli isimlerine yönelttik

Patronlar konut kredisi faiz oranlarını yorumladı

Evini almak isteyen çoğunlukla konut kredisine yöneliyor. Kredi kullanacakların baktığı ilk nokta ise, faiz oranları. Konut kredisi faiz oranları 2015 yılından bu yana yüzde 0.80’lerden yüzde 1.10’lara kadar çıktı. İnşaatın önde gelen patronlarına 2016’da bu yükselişin sürüp sürmeyeceğini sorduk. İşte sonuç…

DKY İnşaat Başkanı Ali Dumankaya:              

DÜŞÜŞ BEKLEMEYİN

Yüksek faizlerin 2015’te etkisi ne oldu dersek? Konut satışları arttı. Ancak konut faizlerinden sebep ipotekli satışlar artmadı. Benzer tabloyu 2016’da da göreceğiz. Yani 2016’da konut kredisi faiz oranlarında düşüş beklemek için pek bir neden yok.

Tavsiyem, ev alacaklar faizlerin düşmesini bekleyene kadar ellerini çabuk tutsunlar ve alım yapsınlar. Çünkü faiz düşüşünü beklerken, ev fiyatları artıyor. Faiz oranları ne olursa olsun temel aşamasındayken evlerini alsınlar.

Dumankaya Başkanı Uğur Dumankaya:

ORANLAR YÜKSELEBİLİR

Konut kredisi faiz oranları konusunda iyimser olamayacağım. 2015 yılında yükselişe geçen oranların 2016’da düşeceğini öngörmüyorum. Aksine yükselebilir. 1.20’leri zorlayabilir. Bu da gayrimenkul sektöründe olumsuz bir hava oluşturabilir.

Önemli olan firmaların izleyeceği politikalar. Tüketici lehine kampanyalar düzenleyerek, ev almak isteyen kişilere destek olabilirler.

Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım:

FAİZ KONUSU ÖNEMLİ

2016’da konut satışları açısından belirleyici faktör, konut kredisi faiz oranları olacak. Mevcut faizler aylık yüzde 1-1.2 seviyelerinde. Eğer Mortgage Yasası tam işlerse faizler aylık bazda yüzde 0.60- 0.70 seviyelerine inebilir. Dolayısıyla konut alıcılarının üzerindeki yük büyük ölçüde kalkar.

Son 10 yılda kredi kullanarak konut alımları 340 kat arttı. Ancak bankalardan kullanılan kredilerin yüzde 0.5’i sorunlu. Bu oran diğer sektörlerde yüzde 3 seviyesinde.

Artaş Başkanı Süleyman Çetinsaya:

YÜKSEK FAİZ YATIRIMCIYI CAYDIRIYOR

Oranlar şu anda 1.15 civarında. Bu yükseklik, konut alımını erteliyor. Yatırımcıyı caydırıyor. Konut faizlerinin 2016’da düşüp düşmeyeceği ekonomiye bağlı. Faizler yüksek olduğu için 2016’da 2015’e göre daha az konut satılacağını düşünüyorum. İnsanların konuta ihtiyacı var, almak istiyorlar. Ancak oranlar yüksek.

Firma olarak tüketiciye destek olmak için dönem dönem kampanyalar düzenliyoruz. Uygun faiz oranlarıyla ev sahibi yapıyoruz.