Patronlardan rekor yorumu: 'Sektörün potansiyeli çok büyük'

TÜİK tarafından bugün kamuoyu ile paylaşılan 2017 yılı konut satış istatistiklerini yorumlayan inşaat patronları sektörün dev potansiyeline dikkat çekti.

Patronlardan rekor yorumu: 'Sektörün potansiyeli çok büyük'

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan Aralık 2017 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri, yıl genelinde 1 milyon 409 bin 314 adetlik konut satışının gerçekleştiğini gösterdi. Toplamda 1 milyon 341 bin 453 adet konutu satışının gerçekleştiği 2016 yılına kıyasla yüzde 5.1 oranında artışın altında ise geliştirilen kampanyalar ve firmaların konut alımını destekleyen tedbirleri önemli bir rol oynadı. Yayımlanan rakamlar inşaat sektöründe memnuniyetle karşılanırken, patronlar doğru adımların sektörün dev potansiyelini destekleyeceğine dikkat çekti.

Erden Timur: Yasal düzenlemelerin ve kampanyaların etkisi

Patronlardan rekor yorumu: 'Sektörün potansiyeli çok büyük'

2017 yılı konut satış rakamlarının kendileri tarafından beklenen bir rekora işaret ettiğini söyleyen Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, rekorun aldında Türkiye'de oluşan konut ihtiyacının yanı sıra devlet tarafından gerçekleştirilen yasal düzenlemelerin önemli bir rol oynadığını belirtti. Timur, Emlak Konut öncülüğünde gerçekleştirilen 240 Ay Vade gibi kampanyaların da konut alımını desteklediğini vurgulayarak: "Geçtiğimiz sene damga vergisinin sıfırlanması, tapu KDV oranında aşağı yönlü yapılan düzenleme ve tapu harcının düşürülmesi tüketiciler için konut alımında çok büyük bir maliyet avantajı sağladı. Bu yasal düzenlemelerin katkısı ile 500,000 TL tutarında bir konut alımında toplamda 57,500 TL’ye varan yani %10’u geçen bir avantaj sağlanmıştı. Sektörümüz, önemli bir kısmı Eylül 2017’ye kadar süren teşvikler sayesinde üçüncü çeyrekte yüzde 18,7 ile son üç yılın en yüksek büyüme oranını yakaladı..." ifadelerini kullandı. Sektörün öncü kuruluşları Emlak Konut, GYODER ve KONUTDER'in öncülüğünde başlayan ve sektör tarafından desteklenen kampanyalar ve devletin gereç iç alımları, gerekse yabancı alımları destekleyen yasal düzenlemelerin de pozitif bir etki oluşturduğuna dikkat çeken Timur, evlilik, boşanma ve göç gibi istatistiklerle desteklenen verilerin de Türkiye'de konut satışlarının yükseleceğine işaret ettiğini dile getirdi. 

Ali Dumankaya: "Sektör lider konumunu koruyacak"

Patronlardan rekor yorumu: 'Sektörün potansiyeli çok büyük'

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya da gayrimenkul sektörünün 2016 yılının tüm olumsuzluklarına karşın büyümesini sürdürdüğünü ve 2017 yılının ilk yarısındaki maliyet artışı ve döviz dalgalanmalarına karşın bu eğilimini sürdürdüğünü belirterek: "Sektör temsilcilerinin kampanyalar oluşturması, hükümetimizin sektörün önünü açan kararlar alması satışlarda artışa katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir.  Gayrimenkul fiyatlarındaki reel artış ile ekonomik büyüme arasında doğrudan bir ilişki olması, sektörün hem büyüme hem de istihdama katkısı lokomotif sektör özelliğini uzun yıllar daha devam ettireceğini gösteriyor" yorumunda bulundu. 

Özen Kuzu: Başarının ardında devletin konuta desteği var

Patronlardan rekor yorumu: 'Sektörün potansiyeli çok büyük'

Devletin konut satışlarına yönelik, faiz indirimi, tapu harcı ve damga vergisi kolaylıkları gibi teşviklerin sektörü 2017 yılında önemli katkılar sunduğunu söyleyen Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Özen Kuzu da, düzenlenen kampanyalar ve firmalar tarafından hayata geçirilen cazip ödeme koşullarına dikkat çekti. Kuzu, Türkiye konut sektörünün tüm dünyada en iyiler arasında yer aldığını ve ekonomik ve siyasal istikrara eklemlenen sürdürülebilir, ekolojik ve çağın gerekliliklerine uygun projelerle bu gücünü korumaya devam edeceğini hatırlatarak: İnanıyorum ki ülkemiz 2018’de de büyümeye ve gelişmeye devam edecek, yatırım için en ideal ülke olarak ilk sıralarda yer alacak ve inşaat sektörü Türkiye’nin lokomotifi olma özelliğini koruyacaktır." şeklinde konuştu.