Peker GYO'nun halka arzı tamamlandı

Her biri 1 TL nominal değere sahip 9 bilyon 600 bin adet payı, pay başına 5.50 TL fiyat ile halka arz eden Peker GYO'nun paylarının tümü alıcı buldu

Peker GYO'nun halka arzı tamamlandı

Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. halka arzını tamamlandı. 18 aracı kurumun katılımıyla 15-16 Şubat tarihleri arasında ve  18 aracı kurumun katılımıyla gerçekleştirilen talep toplama işlemine yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. Peker GYO'nun her biri 1 TL nominal değere sahip 9 bilyon 600 bin adet payı halka arz edildi. Birim başına  5.50 TL fiyat ile gerçekleştirilen payların tamamı satıldı. Halka arzın tamamlanmasıyla birlikte payların yüzde 45'lik kısmı kurumsal yatırımcılara, üyzed 35'lik kısmı ise yurt için bireysel yatırımcılara satılmış oldu. Satışta yabancı yatırımcıların payı yüzde 20 olurken, satış işlemleri sonrasında şirketin yüzde 32'si de halka açılmış oldu

Peker GYO'nun halka arzına yoğun ilgi

Ataköy NEF 22, Sultan Makamı Konutları, Çamlıca arsası ve Almanya Heinsber'deki binasından oluşan portföye sahip Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. 15-16 Şubat tarihlerinde yapılan sunumla halka arzını tamamladı. Halka arzın konsorsiyum liderliğini Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. üstlendi. Halka arzda Peker GYO'nun her bir 1 TL nominal değere sahip 9 milyon 600 bin adet payı, pay başına 5.50 TL'den işlem gördü. Halka sunumu yapılan paylara yurt içi bireysel yatırımcılardan 10.2, yurt içi kurumsal yatırımcılardan 8.57, yurt dışı kurumsal yatırımcılardan ise 2.6 kat talep geldiği açıklandı. Toplam talep ise halka arz edilen payların 7.95 katı olarak belirlendi. Peker GYO ve ortaklar tarafından 1 sene boyunca pay satmama ve bedelli sermaye artırımı yapmama taahhüdünün geçerli olduğu harka arzda yatırımcılar da paylarını 45 süreyle aralıksız şekilde hesaplarında tutmaları durumunda hisselerin işlem görmeye başladığı süreden itibarın hisse başına 5.61 TL fiyattan geri satma hakkına sahip olacaklar. 

Halka arza gösterilen ilgi, ekonomiye duyulan güvenin göstergesi

Halka arz işlemi kapsamında yerli ve yabancı yatırımcılardan gleen talebin Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörüne duyulan güvenin somut göstergesi olduğunu söyleyen Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker: "Peker GYO gibi bu işin mutfağında olan bir şirketin halka arzına gelen yüksek talep; gayrimenkule olan ilginin devam ettiğini gösterdiği gibi, yatırımcıların Peker Grubu ve Peker GYO’ya  olan güveninin ifadesi olup gurur vericidir." dedi. Arazi ve proje geliştirme konusundaki uzmanlıklarını bundan sonraki süreçte Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacaklarını ve büyüme eğilimlerini yurt dışında sürdürecekelrini vurgulayan Peker: "Dünyanın farklı coğrafyalarından her gün proje teklifleri alıyoruz. Bunların arasından, küresel büyüme vizyonumuza katkı sağlayacak projeleri değerlendirip, portföyümüzü geliştirmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 

 

Gedik Yatırım'dan açıklama: İlgi memnuniyet vericiydi

Halka arzda konsorsiyum lideri Gedik Yatırım da halka arza gösterilen yoğun ilginin memnuniyet verici olduğuna dikkat çekti. Sermaye piyasalarında geçen yıl başlayan olumlu trendin 2018 yılı ile birlikte devam ettiğine de dikkat çekilen açıklamada: "Yurtiçi tasarrufların arttırılmasının önemi düşünüldüğünde yurtiçi bireysel ve kurumsal yatırımcılardan gelen talep ayrı bir önem kazanıyor. Gedik Yatırım olarak hedefimiz, özellikle yurt içi yatırımcıların bizlere duyduğu güvenle, bu yıl lider ve eş lider olarak gerçekleştireceğimiz halka arzlara yenilerini eklemek olacaktır" ifadelerine yer verildi. 

Firma Bilgisi: peker gyo