Pekin-Londra ulaşım hattının kalbi: Türkiye

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Türkmenistan'a yaptığı ziyarette Azeri ve Türkmen bürokratlarla, Pekin'den Londra'ya uzanacak kesintisiz ulaşım koridorunun ilk adımlarından biri olarak nitelenen Aşkabat Bildirisi'ne imza attı.

Pekin-Londra ulaşım hattının kalbi: Türkiye

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkmenisten Oto Taşımacılığı Bakanı Maksat Aydogduyev ve Azerbaycan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Arif Askerov ile, çok önemli bir mütabakada imza attı. Taraflarca imzalanan Aşkabat Bildirisi, Çin'in Başkent'i Pekin'den Londra'ya uzanacak kesintisiz ulaşım hattının ilk uluslararası mutabakatlarından biri olarak tanımlanıyor. 

Kıtalararası mega projenin kalbinde bir ülke: Türkiye
Anlaşmayla ilgili olarak bir açıklama yapan Bakan Arslan, Pekin'den Londra'ya uzanan kesintisiz ulaşım hattının, Türkiye'de son yıllarda atılan ulaşım yatırımlarının önemini çok daha iyi gösterdiğini söyledi. Marmaray ve üzerinde demiryolu hattı bulunan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün kıtalararası mega proje için büyük bir önem arz ettiğini belirten Arslan:

"Yapımı devam eden 3. Havalimanı ve Baku-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu gibi projelerin planları yapılırken, ulaşım planlarının uluslararası projeleriyle bütünleşebilir olmasını göz önünde bulundurmuştu. Türkmenistan'da attığımız Aşkabat Bildirisi ile bu hedefimize bir adım daha yaklıştık..." dedi. 

Pekin-Londra ulaşım hattının kalbi: Türkiye

Türkmenistan'la ortak ulaşım projeleri yolda
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile de görüşen Bakan Ahmet Arslan iki ülke arasındaki ulaştırma projelerinin önümüzdeki dönemde ivme kazanacağını da hatırlatarak:

"Sayın Cumhurbaşkanı bizleri 17 Eylül'de gerçekleştirilecek Aşkabat Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal binasının açılış törenine ve Aşkabat'ta düzenlenecek ulaştırma konulu Uluslararası Konferans'a davet etti." ifadelerini kullandı.