Dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni: Petronas

Petronas İkiz Kuleleri Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bulunuyor

Dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni: Petronas

İlk olarak dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni olan Petronas İkiz Kuleleri nerede sorusunu cevaplayalım. Petronas İkiz Kuleleri Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bulunuyor. Kuleler dünyanın en yüksek yapılarından olup şehrin modern yüzünü temsil ediyor. Petronas Kuleleri'ni şehrin hemen her yerinden görmek mümkün.

İki kuleyi birbirine bağlayan yerden 170 metre yükseklikte bulunan köprü de dünyanın en yüksek iki katlı köprüsü konumunda. Aynı zamanda bu köprü mükemmel bir görüntüleme platformu olarak vazife görmekte. İki kuleyi bir birine bağlayan Uzay Köprüsü adı verilen köprünün geleceğe açılan bir kapı gibi sembolik bir boyutu var. Dışı cam ve çelikten bir görüntü sergilerken iç tarafında geleneksel öğelerden esinlenerek oluşturulan 88 katlı Kule, Malezya’nın milli kimliğini koruyarak ilerleme arzusunu yansıtmakta.

Petronas: Dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni

Petronas Kuleleri’nin içinde hemen her şeyi bulmak mümkün. Kulenin içinde; alışveriş merkezleri, sinema, müze, Malezya Filarmoni Orkestrası ile Petronas Performans Sanatları Grubu’na evsahipliği yapan Petronas Filarmoni Salonu bulunuyor.

Kulelerin ziyaret etmek istiyorsanız hızlı olmanız gerekiyor. Çünkü köprünün kapasitesi ve güvenlik endişesiyle gün içinde sınırlı sayıda bilet kesiliyor. Bileti alacağınız yer sabah 08.00’de açılıyor. Petronas İkiz Kuleleri‘ni ziyaret etmek istiyorsanız bu saatten önce gelmelisiniz. Sabah saat 06.00’da kuyruk oluşmaya başlıyor ve saat 09.30’da hemen hemen biletlerin tamamına yakını satılmış oluyor. Sıradaki kişi en fazla 5 kişi için bilet alabiliyor.

Petronas İkiz Kuleleri, resmi tatiller ve pazartesileri hariç her gün ziyarete açık. Ziyaret akşam 21.00’da bitiyor. Biletler 15 dakikalık süre için veriliyor.

Petronas: Dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni

Petronas İkiz Kuleleri mimarı, dünyaca ünlü mimarlık ödüllerini kazanmış bir mimar olan Arjantin kökenli Amerikalı mimar Cesar Pelli. Cesar Pelli 20. yüzyılın en ünlü ve en güvenilen mimarları arasında gösteriliyor. Mimar kuleleri 1998 yılında inşa etti. Petronas İkiz Kuleleri, Petronas Petrol Şirketi’ne ait. Kuleler çoğunlukla ofis olarak kullanılıyor.

Petronas: Dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni

Petronas İkiz Kuleleri’nin diğer bir özelliği de çok uluslu bir çabayı da ortaya koyuyor olması. Yapısal tasarım mühendisleri New York’tan, rüzgar tüneli danışmanları ve asansör tasarım mühendisleri ise Kanada’dan geldi. Gökyüzü Köprüsü ise Güney Kore Samsung Ağırlık Endüstrisi tarafından yapıldı ve birleştirildi.

Petronas: Dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni

Petronas İkiz Kuleleri özellikleri
Mimar: Cesar Pelli, Cesar Pelli ve Ortakları
Kat Sayısı: 88
Toplam İnşa Alanı: 341.760 m²
Gökyüzü Köprüsünün Yeri: 41. ve 42. katlar
Yükseklik: Yerden 452 metre
Gökyüzü Köprüsünün Uzunluğu: 58,4 metre
Gökyüzü Köprüsünün Yüksekliği: Yerden 170 metre
Çelik: 36.910 ton (kolon, kiriş ve destek)
Yürüyen Merdiven Sayısı: 10 (her kulede)
Görünen Cam Kaplama: 77.000 m²
Dikey Taşıma: 26 çift sistem yüksek hızlı yolcu asansörleri (her kulede)
Paslanmaz Çelik Kaplaması: 65.000 m²
Beton: 160.000 m³