Phaselis'e yapılması planlanan otel durduruldu

Antalya'daki tarihi liman kentlerden biri olan Phaselis Antik Kenti sınırlarına yapılacak otele durdurma kararı çıktı

Phaselis'e yapılması planlanan otel durduruldu

19 Şubat 2014 / emlakwebtv
Antalya’da Antik Likya uygarlığının en önemli liman kentlerinden olan Phaselis Antik Kenti sınırlarına yapılacak otel için koruma kurulu ‘yeniden inceleme’ kararı verdi.

Radikal Gazetesi’nden Serkan Ocak’ın haberine göre; Phaselis Antik Kent’te yapılacak otel durduruldu. Antalya Olympos Sahil Milli Parkı içinde yer alan Phaselis Antik Kenti sınırlarına yapılacak otel için koruma kurulu ‘yeniden inceleme’ kararı verdi. Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu’nun iddiasına göre platformun başvurusu üzerine önceki gün toplanan koruma kurulu yeniden inceleme yapılana kadar bölgede inşaat faaliyetlerinin de durdurulmasını istedi.

Proje aleyhine imza kampanyalar başlatıldı
Antalya Kemer’e bağlı Tekirova Köyü’nde bulunan Phaselis Antik Kenti’ne yapılmak istenen proje, antik kente ve bölgenin ekolojisine zarar vereceği gerekçesiyle tepki çekmişti. Proje aleyhine imza kampanyaları da başlatıldı. Proje ile ilgili ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da proje için olumlu görüş bildirdi. Kurul, 180 dönüm içinde 20 dönüm olan sit alanı dışında projenin uygulanabileceğini bildirdi. Kurul ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden de görüş alınmasını istedi. Kısaca A Platformu olarak anılan Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu ile bazı sivil toplum örgütleri koruma kurulunun kararının yeniden incelenmesini talep etti. O inceleme önceki gün gerçekleşti. Platformun sözcüsü Hediye Gündüz’ün iddiasına göre kurul üyeleri proje hakkında yeniden inceleme yapılmasına karar verdi. Bu inceleme yapılana kadar da inşaat faaliyetlerinin durdurulmasına hükmetti.