Piramit mimariye yön veriyor

Piramit şeklindeki mimari toplu konuttan sanat galerisine kadar her yerde kullanılıyor

Piramit mimariye yön veriyor

3 Ağustos 2012

Mimarlar son dönemde piramit şeklindeki mimariyi alışveriş merkezinden sanat galerisine toplu konuttan turist bilgilendirme ofislerine kadar her yerde kullanıyor. İlginç bir görünüm oluşturan ve geniş tavan özelliği sayesinde özellikle kültür-sanat ve ofis projelerinde kullanım kolaylığı sağlayan bu yapılar kısa zamanda bulundukları yerin en dikkat çekici projeleri oluyor. Son dönemde yapılan kentsel dönüşüm projelerinde bile tercih edilen bu mimari örneği İspanyol mimarlar, turizm şehrinde toplu konut alanı olarak bile kullanıyor.

Sabah Emlak&Mortgage Dilek Taş Aydın haberinde piramit mimarinin en iyi örneklerine yer veriyor. Biri Çin'de son dönemde yapılan alışveriş merkezi projesinde görülürken bir başka ilginç örneğe ise Tianjin şehrindeki turist bilgi ofisinde ratlanıyor. İrlanda'nın başkenti Dublin'de ülkenin en büyük tiyatrosu, yurtdışından kültür turisti çekmek adına piramit mimari tercih edildi.

En ilginç örneklerden biri ise Danimarka'da. Elsinore şehrinde eski tersane cam mimariyle piramit şeklinde bir kültür merkezine dönüştürüldü.

Turistlerin MOD'unu değiştirecek
MOD Mimarlık tarafından Çin'in Tianjin şehrinde yapılan ilginç yapı aslında bir turist bilgi merkezi. İlginç mimarisi ise insanı adeta bilgi almaya itiyor. 750 metrekare büyüklüğündeki yapı aynı zamanda sanat galerisi olarak da kullanılıyor.

İrlanda'nın yüz akı kültür projesi
İrlanda' nın başkenti Dublin'de hayata geçirilen The Grand Canal Square Theatre dünyaca ünlü mimar Daniel Libeskind tarafından yapılıyor. Şehrin en merkezi yerlerinden birinde yapılan tiyatro, 2 bin 100 kişi kapasiteli. Proje, kültür faaliyetlerine önem verilen şehrin yüz akı projelerinden biri olacak. Çünkü sadece İrlandalıları değil Londra'dan Zürih'e New York'tan Winchester'e kadar bir çok yerden kültür turistini şehre çekmeyi hedefliyor.

Eski tersane kültür merkezi oldu
Danimarka'nın 500 bin nüfusluk Elsinore şehrinde eski bir tersane kültür merkezine dönüştürüldü. Piramit şekliyle dikkatleri çeken projenin tasarımı Danimarkalı Aaart Mimarlık tarafından yapıldı. Bir zamanlar gemilerin yapıldığı bu alan artık kültür organizasyonlarıne ev sahipliği yapacak. Proje piramit mimarisi ve cam cephesiyle dikkat çekiyor.

Kırmızı dev adam
Kırmızı'nın şansı temsil ettiği Çin'de, yeni yapılan ve Parkview adını taşıyan karma proje ilginç öğelere sahip. İçinde 6 yıldızlı bir otel, ofis ve alışveriş merkezini barındıran yapıdaki en dikkat çekici unsuru ise kırmızı dev adam heykeli oluşturuyor. Hong Kong merkezli Integrated Design Associates, alışveriş merkezine dikkat çekmek için bu heykeli projeye ekledi.

Turizm şehrinin toplu konutları böyle olur
İspanya'nın turizm adası Kanarya Adaları'nın güneyinde yer alan Santa, cam cepheli ve piramit şeklindeki toplu konutlarıyla dikkat çekiyor. Turizm sektörüne hitap eden ve çalışanların büyük çoğunluğunun da hizmet sektöründe çalıştığı şehirde yapılan toplu konutlar bugüne kadar yapılan en ilginç örneklerden birini oluşturuyor.