Piyalepaşa dönüşümünde sona doğru

Piyalepaşa'da 250 bina, 450 hanenin yıkımını öngören dönüşümü yürüten Piyalepaşa Gayrimenkul, yüzde 95'lik oranında anlaşma sağladı

Piyalepaşa dönüşümünde sona doğru

Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, 250 bina 450 hanenin yıkımını öngören dönüşüm projesinde tapusu olanların yüzde 95'iyle anlaşma sağlandığını açıkladı. Yücel, bölgede 65 dönümlük arsaya sahip olduklarını ve son 2 yılda riskli alan ilan edilen bölgede üzerinde konut olan 7 dönümü satın aldıklarını belirterek: 'Bir bu kadar daha arsa satın almak için görüşmeler sürüyor.' dedi.

25 bloklu dev proje
Polat Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Piyalepaşa Gayrimenkul'ün 80 dönümlük arsa üzerinde yapmayı düşündüğü altı 1500 araçlık otopark ve 25 bloklu proje için görüşmelerini sürdürüyor. Anlaşma sağlanamayan kısımla ilgili olarak 'kamulaştırma' haklarının saklı olduğunu belirten Yücel, yeni projede 950 konutun planlandığını söyledi.

Kamulaştırma hakkımız var
Dünya Gazetesi'nden Özlem Ermiş Beyhan'a açıklamalarda bulunan Yücel:

'Gecekondu olmalarına rağmen hakkaniyetli bir sistem geliştirerek kimsenin kalbini kırmamayı hedefledik. Metrekareleri belirlemek için emlak vergi beyanlarını esas aldık. En sona kalıp pazarlık şansını artırabileceğini düşünen çok var. Oysa yeni yasa, kamulaştırma hakkı veriyor. Riskli alan ilan edilen bölgenin üçte ikisinin onayı yetiyor. Bu hakkımız ilk günden beri var, çünkü burada bizim büyük bir boş arsamız var. Yani buradaki ortalama rakamı ödeyerek tüm arsaları alabiliriz. Şimdilik bunu kullanmak istemiyoruz ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşüyoruz. Çok ilginç talepler geliyor. 100 bin liraya satılacak yere 500 bin TL isteyebiliyorlar. 90 metrekare evi var, aynı metrekare ev veriyoruz, "2 tane istiyorum" diyebiliyor. 3.5 milyon TL istedi biri örneğin 120 metrekare dairesine. Zorlu'nun projesinde böyle bir rakam yok. 'Bize muhtaçsınız' diyorlar, halbuki böyle bir şey yok. Ama yasayı çok az kişi biliyor.'

Çok kardeşli aileler problem
Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, son 2 yıl yaşadıklarına bakarak, süreçte en büyük sıkıntıyı yaratan olgunun çok kardeşli yapılar olduğunu vurgulayarak:

"Bir kardeş bütün aileye ait bir evde otururken, diğer kardeşler seslerini çıkarmıyor. Ama o ev yerine yeni bir ev verilmesi söz konusu olduğunda diğer kardeşler bu kez sorun çıkarıyor. O aile yadigarı eski ev önceden hiç sorun olmadan paylaşılırken, yeni bir ev söz konusu olduğunda 'Bunca yıldır zaten o evi kullanıyor, neden yeni ev onun olsun' denilebiliyor. En sıkıştığımız, çaresiz kaldığımız konu bu."

Proje Bilgisi: Piyalepaşa