“Piyasa şoklara karşı daha dirençli”

Gökhan Uskuay, Merkez Bankası'nın olağanüstü toplantısı ile attığı adımların içerideki ekonomik akış ve dışarıda da gelişmekte olan ülkelerdeki şoklara karşı oldukça etkili olunduğunu belirtti

“Piyasa şoklara karşı daha dirençli”

11 Şubat 2014 / emlakwebtv
Global Menkul Değerler stratejisti Gökhan Uskuay, Merkez Bankası'nın faiz artırma kararını değerlendirdi. Merkez Bankası'nın olağanüstü toplantısı ile attığı adımlar sonrasında TL’ye değer kazandıracak ve stabilize edecek bir politika bileşimine sahip olunduğunu söyleyen Uskuay, son 3 haftadır içerideki ekonomik akışın ve dışarıda gelişmekte olan ülkelerdeki şoklara karşı oldukça etkili durumda olunduğunu belirtti. Türkiye'de TL cinsi ekonomik görünümün düştüğü bir günde TL’nin değer kazanmasının bunun en güzel örneği olduğunu vurgulayan Uskuay, yurtdışında risk alma iştahının artması durumunda özellikle 10 yıllık tahvillerin önemli potansiyel barındıracağını ifade etti. Uskuay, “Yabancı yatırım bankaları tarafından TL varlıklarında 'ağırlığını artır' tavsiyesi verildi. Fakat BIST için büyümenin zayıf kalacak olması nedeniyle biraz daha temkinli davranılıyor" dedi. 

Ekonomideki son gelişmeler ilk çeyrek bilançolarında görülecek
Bugüne kadar açıklanan bilançolarda bankacılık sektöründe ayrılan karşılıklar, sanayi şirketlerinde ise özellikle kur etkileşimleri yoğun olarak görüldüğünü belirten Uskuay, Aralık ayında sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 7'ye yükselmiş olması ve talebin erkene çekilmesi ile birlikte ekonomideki son gelişmelerin esas etkilerini ilk çeyrek bilançolarında görüleceğini belirtti.

FED’in yapacağı açıklama bekleniyor
ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in Temsilciler Meclisi ve perşembe günü Senato'da yapacağı para politikası konulu toplantının Kasım ayındaki içeriği değiştirmeyeceğini belirten Gökhan Uskuay, FED'in işsizlik oranlarındaki gerilemeye bağlı olarak her ay 10 milyar dolar varlık azaltımına devam edeceğini, enflasyonist bekleyişler baskı almaya devam edene kadar faizlerin olağanüstü düşük seviyelerde kalmasını beklediklerini açıkladı.