Piyasaların bankacılık sektörü endişesi büyüyor

Piyasaların, son dönemde yüksek faiz eleştirileriyle gündemdeki yerini korumayı sürdüren Türkiye Bankacılık Sektörü'ne yönelik negatif bakışı derinleşiyor

Piyasaların bankacılık sektörü endişesi büyüyor

Son dönemde yüksek faiz eleştirileri ile gündemde kalmayı sürdüren Türkiye Bankacılık sektörü Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin de gündemindeydi. Tüfenkci, takibe-temerrüde düşen borçların son bir aylık analizinde bankaların belirlenen oranların üzerinde faiz uyguladığının saptandığını söyledi. 

Yüksek faiz ve takibe düşen krediler
Gümrük ve Ticaret Bankanı Bülent Tüfenkci, bankaların son bir aylık sonuçlarına yönelik analizde belirlenen oranların üzerinde faiz uygulamasına gittiğini belirtti.  Bahreyn'in başkenti Manama'daki Türkiye Odalar Borsalar Birliği -Körfez İşbirliği Konseyi 2. İş ve Yatırım Forumu'nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tüfenkci, piyasada bankalara yönelik olumsuz bir algının oluşmaya başladığını söyledi. 

Piyasalarda banka tedirginliği: Kredileri bankalar kısıtlıyor
Tüfenkci, Başbakan Binali Yıldırım'ın banka yöneticileriyle bir araya geldiğini hatırlatan bir soru üzerine, piyasalardaki genel algının kredilerin bankalarca kısıtlandığı yönünde olduğunu ve bankaların ticari kredileri vadesinden önce çağırdığı noktasında da bir kanı oluşmaya başladığını belirterek:

"Böyle mi değil mi, henüz elimizde çok sağlıklı bir bilgi yok. Ama piyasanın, reel sektörün endişeleri bu yönde. Piyasalar bankaları bu yönden bir baskısı bulunduğunu ifade ediyor..." şeklinde konuştu.