Piyer Loti teleferik projeleri

Piyer Loti’ye iki yeni teleferik hattı yapılacak. İşte detaylar…

Piyer Loti teleferik projeleri

Eyüp Piyer Loti’ye iki yeni teleferik hattı geliyor. Projelerden biri Eyüp-Pierre Loti teleferik hattının Miniatürk’e uzatılmasıyla hayata geçirilecek. Diğeri ise Miniatürk-Alibeyköy- Vialand teleferik hattı olacak.

Eyüp’e yapılacak ulaşım projelerinin arasında metro, tramvay ve meydan düzenlemeleri de olacak. Miniatürk teleferik hattı 1.9 kilometre, Vialand teleferik hattı ise 3.5 kilometre uzunluğa sahip olacak. 

Piyer Loti teleferik projeleri

 

Konu ile ilgili açıklama Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’dan geldi. Remzi Aydın bu hatlara ek olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılacak 2 metro ve 2 tramvay hattının çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Projelerin 2.5 yıl içinde tamamlanmasının beklendiğini söyleyen Aydın, Eyüp Meydanı’ndan Pierre Loti’ye 10 yıldır hizmet veren teleferiğin bölgeye yetmediğine dikkati çekti. Aydın, ilçenin tarihi kimliğinden dolayı çok ziyaretçi aldığı için trafikte sıkıntılar yaşandığını, ulaşımı rahatlatacak ve tarihi dokuyu ortaya çıkaracak çalışmalar yapılacağını söyledi. Bu kapsamda Eyüp Meydanı yayalaştırılacak ve bisiklet yolları yapılacak. 555 Projenin bir ayağı da Eminönü’nden Alibeyköy’e Sahil hattı boyunca Eyüp’e ulaşacak yeni bir tramvay hattı. Tramvay hattına paralel olarak bisiklet yolları da oluşturulacak.