Plastik sektörü 11.5 milyar dolara koşuyor

Türk plastik sektörü 2013 yılının dokuz ayında ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,2 oranında artıran plastik sektörü 4,132 milyar dolarlık ihracata imza attı

Plastik sektörü 11.5 milyar dolara koşuyor

04 Kasım 2013 / emlakwebtv
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından açıklanan 2013 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre; plastik sektörü yılın dokuz aylık dönemini 4 milyar 132 milyon dolar ihracat ile kapattı. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 10,2 oranında büyüyen sektör, yılsonu ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. Sektörün direkt ihracatına ambalaj, inşaat, otomotiv, beyaz eşya gibi sektörler kanalıyla gerçekleştirdiği dolaylı ihracat da eklendiğinde toplam plastik sektörü ihracatı Ocak-Eylül 2013 döneminde 8 milyar doları aştı. Sektörün 2013 yılı sonu için direkt ve dolaylı ihracat hedefi ise 11,5 milyar dolar.

Plastik sektörü üretim kapasitesi ile Avrupa ikinciliğini koruyor
Üretim kapasitesi ile Avrupa ikinciliğini koruyan ve başarı çizgisini sürdüren plastik sektörü, üçüncü çeyreği 6 milyon 540 bin ton üretim ile kapatarak yaklaşık 9 milyon tonluk yılsonu hedefini rahatlıkla yakalayabileceğini gösterdi.

Ocak-Eylül 2013 dönemi içerisinde plastik sektörünün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler sıralamasında; 444 milyon dolar ile Irak başı çekerken; 187 milyon dolar ile Rusya ve 183 milyon dolar ile Almanya takip etti. Bu üç ülkenin ardından ise; Azerbaycan, İngiltere, Libya, Fransa, Romanya, İran ve Gürcistan geldi.

Türk plastik sektörü, üretim ve ihracattaki istikrarlı büyümesini sürdürüyor
Türk plastik sektörü, üretim ve ihracattaki istikrarlı büyümesini sürdürüyor ancak ithalatında da artış yaşıyor. Hammaddede yüzde 85 oranında yurtdışına bağımlı olan sektörün ithalatı; üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,9 oranında arttı ve 10 milyar 579 milyon dolara ulaştı. Suudi Arabistan, Almanya ve Belçika ithalatta öne çıkan ülkeler olarak dikkat çekti.

Plastik sektöründeki gelişim yatırımlarla da devam ediyor. 2012 yılını 785 milyon dolar makine ve teçhizat yatırımı ile kapatan sektör, bu yıl dokuz aylık süreçte 544 milyon dolar yatırım yaptı.
Sektörün dokuz aylık rakamlarını değerlendirirken ithalattaki büyümeye dikkat çeken PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal “Türk plastik sektörü olarak birçok alt sektörün tedarikçisi durumundayız. Ancak kendi hammaddemizi sağlama konusunda sıkıntımız büyük. Sektör temsilcilerimiz yeterli kaynak olmadığından ithalata yönelmek zorunda kalıyor ve bir yanda üretim olarak büyürken diğer yanda ithalatımız da yükseliyor. Hammaddemizi yerli üretimle karşılayabilmek için yeni yatırımları bekliyoruz ancak bu süreçte bize sunulan çözüm yollarını da değerlendiriyoruz” dedi.

Mehmet Uysal, “2013 yılının son çeyreğindeyiz ve yılsonu hedeflerimize rahatlıkla ulaşabileceğimizi görüyoruz. Global piyasalardaki olumsuzluklar ve siyasi istikrarsızlıklar birçok sektör için sorun yaratırken, biz bu süreçten zarar görmeden çıkabiliyoruz. Üçüncü çeyrek rakamları yılsonu için belirlediğimiz yüzde 8 büyümeyi de aşabileceğimizi gösteriyor” diyerek sözlerini bitirdi.