Plastik sektörü, cazibe merkezi oldu

Türk plastik sektörü, yılın üçüncü çeyreğinde ulaştığı 6 milyon 540 bin ton üretim ve 8 milyar doları aşan ihracatıyla hızla büyüyor

Plastik sektörü, cazibe merkezi oldu

06 Aralık 2013 / emlakwebtv
Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörleri arasında ilk sıralarda yer alan plastik sektörü, ambalajdan gıdaya, otomotivden inşaata kadar birçok sektörün vazgeçilmezi. Avrupa ve bölgesinde önemli bir güç haline gelen Türk plastik sanayisinin sürdürdüğü bu başarılı büyüme, Plast Eurasia Fuarı’na da yansıdı. PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ve TÜYAP iş birliğinde düzenlenen PlastEurasia-23. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı, yerli ve yabancı 50.000’i aşkın sektör profesyonelini ağırlıyor.

PAGEV, 23. kez kapılarını açan PlastEurasia İstanbul 2013 Fuarı’nda
Bu yıl, 23. kez kapılarını açan PlastEurasia İstanbul 2013 Fuarı’nda, 1.100’ü aşkın firma, dokuz salona dağılan toplam 90 bin metrekare sergi alanında yerini aldı. Avrasya’nın plastik sektörüne yönelik en büyük ticari buluşmasına ev sahipliği yapan fuara, Çin, Tayvan, Mısır, İran ve İtalya’dan milli katılım organizasyonları düzenlendi. Çin ve Tayvan’dan büyük ilgi gören PlastEurasia katılımcılarının yüzde 20’sini Uzak doğu’lu firmalar oluşturdu.

Plastik makinelerinden kimyasallar ve hammaddelere, makine yan sanayiinden ısı, kontrol cihazları ve kalıplara kadar birçok farklı alanda en son teknolojik ürünlerin sergilendiği PlastEurasia, 08 Aralık’a kadar yeni pazar ve işbirlikleri için fırsatlar sunacak.

PlastEurasia’nın açılış törenine İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ve sektör temsilcileri katıldı.

Uysal: “Plastik sektörü için Avrasya’nın en büyük fuarına ev sahipliği yaparak yerli-yabancı tüm katılımcılarımızı İstanbul’da ağırlıyoruz”
PlastEurasia Fuarı’nın açılış töreninde konuşan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, “PAGEV olarak bu yıl 23. kez dünya plastik sektörüne kapılarına açılan PlastEurasia Fuarı’nı TÜYAP işbirliği ile hayata geçirmekten son derece mutluyuz. PlastEurasia ile dünya teknolojilerini takip edebilmek, Türk plastik sektörü temsilcileri ile dünyanın önde gelen plastikçilerini bir araya getirerek yeni ticari işbirliklerine ulaşmak en büyük hedefimiz. Plastik sektörü için Avrasya’nın en büyük fuarına ev sahipliği yaparak yerli-yabancı tüm katılımcılarımızı İstanbul’da ağırlıyoruz” dedi.

Türk plastik sektörü olarak ülke ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olduklarını vurgulayan Mehmet Uysal, “2013 yılı birçok sektör açısından olumlu geçmese de sektörümüz bu yılı da üretim ve ihracatta büyüyerek kapatacak. 2013 yılı sonu için belirlediğimiz yüzde 8 büyüme hedefimiz doğrultusunda; 9 milyon tona yakın üretim ile 11,5 milyar dolarlık direkt ve dolaylı ihracata rahatlıkla ulaşabileceğimizi şimdiden söyleyebilirim. Plastik makine leasingine uygulanan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi de sektörümüzün yatırımlarının önünü açması bakımından son derece sevindirici oldu. Önümüzdeki yıl da sektörümüzün gelişimini, gerek üretim gerek ihracatta büyümesini sürdürebilmek için PlastEurasia ve benzeri organizasyonlarımıza ara vermeden devam edeceğiz” diyerek sözlerini bitirdi.