Plastik Sektörü ihracatta 12 milyar dolara ulaştı

Ülke ekonomisine yön veren birçok sektör 2013 yılını zorluklarla tamamlarken, Türk plastik sektörü yükseliş trendini sürdürdü

Plastik Sektörü ihracatta 12 milyar dolara ulaştı

05 Şubat 2014 / emlakwebtv
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından hazırlanan 2013 yılı değerlendirme raporuna göre; sektör gerek üretimi gerekse ihracatı ile başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor. Hammadde dâhil plastik ve mamulleri ihracatı, 2013 yılında 2012’ye kıyasla yüzde 11,9 oranında artarak 5 milyar 610 milyon dolara ulaştı. Plastik sektörünün direkt ve otomotiv, beyaz eşya, inşaat sektörleri aracılığıyla dolaylı olarak yaptığı toplam ihracat ise 12 milyar dolara yaklaştı.

2013 yılında; plastik sektörünün en çok ihracat yaptığı ülke Irak olurken; bu ülkeyi Almanya, Rusya, Azerbaycan, İngiltere, Libya, Fransa, İran, Romanya ve Gürcistan takip etti.

Plastik sektörü, 2013 yılında üretimini geçen yıla göre yüzde 6,3 artırdı
İhracatta gösterdiği artışı üretimde de yakalayan plastik sektörü, 2013 yılında üretimini geçen yıla göre yüzde 6,3 artırdı. Böylece sektörün toplam üretimi 8,5 milyon tonu aştı.

Uysal: “yüzde 10 civarında bir büyümeyi hedefliyoruz”
2013 yılı sonuçlarını değerlendiren PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, “Türk plastik sektörü olarak büyümeye ve ülke ekonomisine katkımızı arttırarak sürdürmeye odaklandık. 2013 yılı birçok sektör için zorlu bir yıl idi. Buna rağmen sektörümüz 2013 yılını hedeflediği üretim ve ihracatı aşarak kapattı. Yılsonu rakamlarımız bizleri motive etti, sonuçlar çalışmalarımızda doğru yolda ilerlediğimizin de bir göstergesi oldu. 2014 yılında da üretim ve ihracatımızı artırarak 2013 yılı rakamlarının üzerine çıkabilmek amacıyla yüzde 10 civarında bir büyümeyi hedefliyoruz.” dedi.

Hammadde bağımlılığının bitmesi için yeni yatırımların yapılması lazım
2013 yılı sonuna doğru sektörün en önemli sorunlarından birini daha çözüme kavuşturmanın da gururunu taşıdıklarını belirten Uysal, “Yaklaşık bir yıldır makine yatırımlarındaki leasingde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi için çalışmalar yürütüyorduk. En sonunda bunu başardık. Leasing oranındaki düşüş, sektör temsilcilerimizin yatırımlarının da önünü açacak. Sektörümüzün son dönem makine ve teçhizat yatırımlarına baktığımızda 2011’de 885 milyon dolar, 2012’de 785 milyon dolar, 2013’te ise 732 milyon dolar yatırım yapıldığı görülüyor. Leasingde KDV oranlarının düşürülmesi; önümüzdeki dönemlerde makine yatırımlarımızın artmasını ve böylece plastik sektörünün üretim ve ihracat olarak büyümesini sağlayacaktır. Ancak tüm bu olumlu gelişmelere rağmen hammadde de yurtdışı bağımlılığımız maalesef devam ediyor. Bu sorunumuzun çözümü için ülkemize yeni yatırımların yapılmasını beklemekteyiz” diyerek sözlerini bitirdi.