Plastik sektörü zarar etti

PLASFED, İSO ‘İkinci 500 Büyük Kuruluş’ raporunda yer alan 19 Plastik şirketinin dönem kârlarının zarara dönüştüğünü açıkladı

Plastik sektörü zarar etti

İstanbul Sanayi Odası’nın  ‘İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşunda yer alan 19 plastik firmasının dönem kârlarındaki ciddi düşüşler yaşadığının altını çizen Plastik Sanayicileri Federasyonu(PLASFED), bu firmaların dönem kârlarının zarara dönüştüğünü açıkladı. 2011 yılında 26, geçen yıl ise 18 firma listeye girerken, bu yılki artışa rağmen plastik sektörünün listeye giden diğer sektörlerin ardında kaldığı görüldü. Raporda gıda sektöründen 105, tekstil sektöründen 79 firma yer almıştı.

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, sektör şirketlerinin daha hızlı büyüyerek kârlılığı geçmesi gerektiğini, ağırlıklı olarak KOBİ’lerin oluşturduğu sektörün ihtiyaç duyduğu desteği göremediğini vurguladı. Aksoy, yatırım teşvikerindeki yetersizlik, ham maddedeki dışa bağımlılık, maliyet artışı, vergilendirmedeki yükler ve Ar-Ge yatırımlarının yeterince yapılmaması gibi bir çok önemli unsurun sektöre olumsuz yansıdığını vurgulayarak: ‘Plastik sektörü 2013 yılında, ikinci 500’e giren firmaların genel imalat sanayisi firmalarına kıyasla yüzde 1.2’lik bir düşük kârlılığa sahip olduğu görülüyor. 2012 yılına kıyasla kârlılıklar önemli ölçüde gerilemiş durumda.’ Şeklinde konuştu.