Polat: 'Teröre benzer yöntemlerle hak sahiplerini gönderenler var'

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Devletin yalnızca hak sahiplerine karşı değil yatırımcılara karşı da hareket geçmesi gerektiğini belirterek: "Terör sayılabilecek yöntemlerle vatandaşı yerinden çıkaranlar var..." dedi.

Polat: 'Teröre benzer yöntemlerle hak sahiplerini gönderenler var'

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, kentsel dönüşüm sürecinde Devletin yalnızca vatandaşlara karşı değil, yatırımcılara karşı da devreye girmesi gerektiğini söyledi. Hak sahiplerinin "terör" sapılabilecek yöntemlerle yerinden gönderen bazı yatırımcılar olduğunu vurgulayan Polat: "Devlet bunu yapanlara karşı da devreye girsin ve önlemini alsın..." ifadelerini kullandı. 

6 bin TL karşılığında 2 çocuklu aileyi dışarı atmak

Hürriyet'ten Vahap Munyar'ın köşesine taşıdığı açıklamalarında, kentsel dönüşüm gerçeğini fırsata dönüştürmeye çalışan algının yalnızca hak sahipleri cephesinde yaşanmadığını dile getiren Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Piyalepaşa projesinde anlaşmaya yanaşmayan 2 çocuklu aile arasında yaşanan tartışmaya değindi. Polat,  üst düzey bir yetkilinin gecekondunun değeri olan 60 bin TL'nin yüzde 10'luk kısmını bankaya yatırması halinde hak sahibinin bölgeden gönderilme hakkının yasalar tarafından kendisine tanındığını belirten Polat: "6 bin TL karşılığında 2'si çocuk 4 kişilik aileyi sokağa atmak olmaz. Çok sert bir tutum olur..." ifadelerini kullandı. 

Polat'tan kritik çağrı: Sadece vatandaşlar değil yatırımcılar da...

Adnan Polat, hak sahibine TOKİ'nin Kayabaşı sitesinde hayata geçirdiği 250 bin TL değerinde 2+1 tipinde konut teklifi de dahil, gecekondusunun 4 katı değerine kadar seçenekler sunulduğunu ancak bu kişinin anlaşmaya yanaşmadığını belirterek: "Bu kişi iki çocuğum var, iki daire isterim, diyor..." ifadelerini kullandı. Adnan Polat, Devletin önüne çıkan kentsel dönüşüm fırsatını suistimal eden kişilere karşı harekete geçmesini isteyerek: "Devlet yalnız hak sahiplerine karşı değil, onları terör sayılabilecek yöntemlerle yerinden gönderen yatırımcılara karşı da devreye girsin ve önlemini alsın..." ifadelerini kullandı. 

Haziran'da teslimler başlayacak ama...

Adnan Polat, 800 milyon dolar yatırım değerine sahip Piyalepaşa Projesi'nde teslimlerin Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirileceğini buna karşın hala anlaşma sağlanamayan hak sahipleri olduğunu hatırlatarak: "Farzedelim hak sahibinin gecekondusunun normal değeri 100 bin TL olsun. 40 yıllık ise, fiyat 40 bin TL düşer. Yani 60 bin TL karşılığında bu hak sahibinin oradan gönderilmesi hakkına sahipsiniz, dediler bize. Ancak hak ahipleri bu teklifi kabul etmiyor. 4 katı değer verdik, TOKİ Kayabaşı'nda 2+1 daire teklif ettik kabul etmiyor..." şeklinde konuştu. Adnan Polat yasanın kendilerine 60 bin TL'nin yüzde 10'luk kısmını yatırarak hak sahibini çıkarma hakkı tanıdığını ama bu yöntemi tercih etmediklerini belirterek: "Bu doğru olmazdı..." dedi. 

Konut fiyatlarında dolar bazında düşüş var

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, konut sektöründe İstanbul'de bölgesel yavaşlamaların bulunduğunu, satışların TL ile yapıldığı için hissedilmeyen fiyat düşüşlerinin dolar bazında gerçekleştiğini vurgulayarak: "Piyalepaşa'da yola çıkarken TL fiyatımızın metrekaresini 4 bin dolara denk gelecek şekilde belirlemiştik. Ancak şimdi 2 bin. 2.500 dolar seviyesine düştü..." şeklinde konuştu. Adnan Polat, Türkiye'de parası olan yatırımcılara da gayrimenkul almaları yönünde tavsiyede bulunarak: "Konut almanın tam zamanı..." ifadelerini kullandı.