Polimeks’ten Türkmenistan’a Olimpiyat Kenti

Polimeks, Türkmenistan’da yapımını üstlendiği Olimpiyat Kenti'nin ikinci etabının yapımı için 1.4 milyar dolarlık kaynak ayırdı

Polimeks’ten Türkmenistan’a Olimpiyat Kenti

30 mayıs 2012

Polimeks,  Türkmenistan’da inşa edilen ve temeli Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından atılan Olimpiyat Kenti’nin ilk etabının ardından, ikinci etabı da inşa edecek.  İlk etabı 2 milyar dolara mal olan Olimpiyat Kenti projesinin ikinci etabı için kolları sıvayan Polimeks ikinci etap için 1.4 milyar dolarlık kaynak ayırdı.  Türkmen lider Berdimuhamedov, ikinci etapla ilgili kararı imzalarken, Aşkabat Şehir Valiliği’ne de projeyle ilgili imza yetkisi verdi. 1 milyar 394 milyon dolarlık ikinci etabın yapımını da üstlenen Polimeks, böylece Türkmenistan’da 3.4 milyar dolarlık yatırıma imza atmış olacak.
Konuyla ilgili açıklama da yapan Berdimuhamedov, Olimpiyat Kenti projesinin ikinci etabında kapalı atletizm kompleksi, 5 bin kişilik su kompleksi, 4 bin kişilik kapalı tenis kortu, açık alanda su kompleksi, 450 kişilik otel, parkurlar gibi birçok tesisin kurulacağını söyledi.
2010 yılında yapımına başlanan Dev Olimpiyat Kenti 150 hektar alan üzerine kuruluyor ve toplam maliyetinin 5 milyar doları bulması bekleniyor. Hedef ise Olimpiyat Kenti’ni 2017 Asya Kapalı Salon Oyunları'na yetiştirmek.