Polimeks'ten Türkmenistan'a dev proje

Polimeks'in Türkmenistan'ın Awaza Bölgesi'nde inşaatını üstlendiği Awaza Kongre Merkezi'nin açılışı yapıldı. Hazar Denizi'nin dalgalarından esinlenerek inşa edilen kompleks 197 milyon dolara mâloldu

Polimeks'ten Türkmenistan'a dev proje

Polimeks tarafından Türkmenistan'a inşa edilen Awaza Kongre Merkezi'nin açılışı yapıldı. 197 milyon dolara mâlolan proje, Hazar Denizi'nin dalgalarından esinlenerek oluşturuldu. 

Polimeks'ten dev proje
Türkiye'nin yurt dışında önemli projelere imza atan firmalarından biri olan Polimeks'in Türkmenistan'ın Awaza Bölgesi'nde inşa ettiği kongre merkezinin açılışı yapıldı. Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, 3 yıl önce çalışmalarına başlanan projenin bugün bölgeye değer katacak bir yatırım haline dönüştürüldüğünü belirterek:

Polimeks'ten Türkmenistan'a dev proje

"Awaza bölgesinin turizm bölgesine dönüştürülmesi ve ziyaretçilerin bu bölgeye çekilmesi isteği ile başladığımız bu projede Türkmen hükümetinden gelen özel talepler projenin fonksiyonlarının şekillenmesinde önemli rol oynadı." dedi. 

Projeye yabancı devlet başkanları için, dinlenme, çalışma ve sosyal alan ya da basın toplantıları yapılabilmesi için gerekli özel bölümlerin de eklendiğine vurgulayan Tabanca, binanın tam kapasiteyle hizmet verebilmesi için gerekli her şeyin yapıldığını vurguladı.Tabanca, projenin Hazar Denizi'nin dalgalarından ilham alınarak inşa edildiğine de dikkat çekerek:

"Awaza Kongre Merkezi’nin Polimeks imzasıyla Türkmenistan’ın prestij projelerinden biri  olarak yerini alacağını düşünüyoruz” dedi. 

Polimeks'ten Türkmenistan'a dev proje

Rakamlarla Awaza Kongre Merkezi

  • 2012 yılında inşaatına başlanan Awaza Kongre Merkezi, 52 bin 700 metrekarelik toplam inşaat alanı üzerinde yükseliyor.
  • 5 milyon 400 bin adam/saat çalışma süresine sahip proje 3 yıl içinde tamamlandı.
  • Her türlü toplantı ve etkinliğe hizmet verebilecek farklı büyüklük ve işlevsellikte toplam 2 bin ve 476 kişilik 2 konferans salonu içeren Awaza Kongre Merkezi'nde ayrıca 128 kişilik basın konferans salonu bulunuyor. Projede ayrıca 138 kişilik çok amaçlı görüşme odası ve 256 ve 450 kişilik 2 adet banket salonu bulunuyor. 
  • İtalya, Japonya, İngiltere, Rusya, Türkiye, Türmenistan, İran ve Belçika'dan 2 bin 500 kişinin çalıştığı projede ayrıca 1.55 metre derinliği olan akvaryum yer alıyor. 

 

Firma Bilgisi: Polimeks