Polisan, Türkiye'nin renk haritasını çıkardı

Polisan Boya,7 bini aşan satış noktasından edindiği bilgilerden hareketle Türkiye'nin bölge bölge renk eğilimini analiz etti.

Polisan, Türkiye'nin renk haritasını çıkardı

Polisan Boya Renk Danışmanı Oya Komar, kurumun ülke çapındaki 7 bini aşkın satış noktasından elde ettiği bilgiler ışığında derlenen Türkiye renk haritasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Komar, 2015 yılı boyunca yapılan boya tercihlerinin derlenmesiyle oluşan Renk Haritası ile Türkiye'nin renk coğrafyasının oluştuğunu söyledi.

 

Polisan, Türkiye'nen renk haritasını çıkardı

 

Bölge bölge Türkiye'nin tercih edilen rentleri
Türkiye'nin Renk Haritası çalışmasının 10 yıldır yürütülen Evimin Kozmetiği çatı iletişimi çerçevesinde, dünyada ve Türkiye'de boya tanımı ve konumlandırmasını değiştirdiğini söyleyen Polisan Boya Pazarlama ve Kanal Strateji Direktörü Dilek Çolakoğlu:

"Her coğrafyaya, yüzyıllardır birbirinden ayrılamayan etnik kültürlerin her birine hitap eden, kalbine dokunan renkleri seçmeye özen gösteriyoruz. Sarı, pembe, lila, mavi, yeşil, toprak tonlarının beyaz renge dokunuşlarıyla kırık beyaz renklerden oluşan ‘Beyaz Düşler’ renk kartelamızı 2016 yılında yeniledik. Albatros, Ebabil, Zümrüdüanka ve Sumru adları ile kolaksiyona giren 4 yeni rengin 2016’ya damgasını vuracağına inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da Türkiye’de boyanın renk haritasını çıkarmaya ve değişimleri tüketicilerimizle paylaşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Polisan Boya tarafından yapılan açıklamaya göre bölge bölge Türkiye'nin renk haritası ise şöyle:

- Marmara Bölgesi: İç cephelerde Yalın Beyaz tercih edililyor. Dış cephelerde ise Fildişi Sahili ve Ürgüp renkleri hakım
- Akdeniz-Ege: Ege'nin iç cepheleri Sade Bej ağırlığı taşıyor. Dış cephelerde ise iklime ayak uydurma amaçlı sarının baskın oladığı renkler tercih ediliyor. Akdeniz Bölgesinde iç mekanlarda, Bej, Gizemli Bej ve Barok Bej tecih ediyor. Yaz dönemlerinde fazla ısıemmesini engellemek üzere,serin kombinasyonlar tercih ediliyor.
- Karadeniz Bölgesi: İç cephelerde Şampanya tonu;dış cephelerde Sarı dokunuşlu Kar Beyazı tercih ediliyor.
- İç Anadolu Bölgesi: İç cephelerde Krem,dış cephelerde Kum,Çikolata, Olympos...
- Doğu Anadolu Bölgesi: Bu bölgede iç ceplerde Royal Lila ve toprak tonları ile İstanbul Yeşili tercih ediliyor. Dış cephelerde doğa ile uyumlu toprak tonları tercih ediliyor...
- Güney Doğu Anadolu Bölgesi:İç mekanlar Karizmatik Krem, Dış cephelerde Hardal ve Gardenya tercih ediliyor.