Praktiker şehre yatırım yapıyor

Alman yapı marketi devi Praktiker, Türkiye’de Praktiker Pratik’ adıyla yeni bir konsept yarattı

Praktiker şehre yatırım yapıyor

Praktiker, Türkiye’de yeniden yapılandı. Praktiker, artık Türkiye’de iki mağaza konseptiyle bulunacak. 300-1000 metrekare arasında büyüklüğe sahip ‘Praktiker Pratik’ adıyla yeni bir konsept yaratan Praktiker, 1000 ve üzeri metrekarelerde ise ‘Praktiker’ mağazalarıyla faaliyet gösterecek. Praktiker, Türkiye’de her şehirde mağaza açmayı hedefliyor.

2015'de 30 mağaza açma planı
Alman yapı marketi devi Praktiker’in Türkiye’deki isim haklarını, Hollanda merkezli PracticalRetail Holding BV satın aldı. Praktiker yenilenen konseptiyle yapı marketi ve ev geliştirme mağazalarını şehrin içine getiriyor. Praktiker, artık Türkiye’de iki farklı mağaza konseptiyle bulunacak. 300-1000 metrekare arasında büyüklüğe sahip ‘Praktiker Pratik’ adıyla yeni bir konsept yaratan Praktiker, 1000 metrekare üzeri metrekarelerde ise ‘Praktiker’mağazalarıyla faaliyet gösterecek. 2015 yılında 30 mağaza açmayı planlayan Praktiker, orta vadede 100 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.

Praktiker Türkiye'de yeni konseptiyle büyümeyi planlıyor

Praktiker’in Türkiye’deki yeni konsepti, Hollanda merkezli Practical Retail Holding BV şirketinin Başkanı Benjamin Schaller Steiner, Praktiker Türkiye Genel Müdürü Tayfun Kutlu Practical Retail Holding BV şirketinin Yönetim Kurulu Danışmanı Hasan Yalçın ve Praktiker Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Levent Tekin’in katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.

Benjamin Schaller Steiner, Türkiye’de Praktiker Pratik ile yapı marketi ve ev geliştirme sektörüne yeni bir iş modeli sunduklarını belirterek Türkiye’deki planlarını şöyle anlattı: “Praktiker, Almanya iflas ettikten sonra diğer ülkelerde yer alan mağazalarını ve şirketlerini satmak üzere karar aldı. Biz de Türkiye ayağıyla ilgili görüşmelere başladık ve çalışmalarımızdan sonra Türkiye’deki isim haklarını tamamen Uygulama Yapı Marketleri A.Ş. olarak satın aldık. Halen ABD’de gıda perakendesi alanında yatırımlarımız bulunuyor. Türkiye’de yapı marketi ve ev geliştirme sektörüyle ilgili 16 milyar dolarlık potansiyeli göz önünde bulundurarak hızla çalışmalara başladık. Türkiye’de kalıcı yatırım yapmak ve sürdürülebilir şekilde büyümek amacıyla bulunuyoruz.”

Franchise ile büyüyecek
Steiner, Praktiker’in yapı marketi ve ev geliştirme sektöründe dünyanın en değerli markaları arasında yer aldığını söyledi. Markanın ilk kez Praktiker Pratik ile Türkiye’de küçük metrekareli yapı marketi konseptini hayata geçireceklerini belirten Steiner, şu açıklamayı yaptı: “Sadece otomobille gidilen ve neredeyse şehir dışında bulunan yapı marketi algısını değiştireceğiz. Şehir içinde ihtiyacı olan herkesin yürüyerek eviyle veya bahçesiyle ilgili her türlü ihtiyacını hızlıca karşılayacağı mağazalar yapıyoruz. Türkiye’de kendi mağazalarımızın yanı sıra franchise ile de büyüyeceğiz. 2015 yılı için 30 adet,orta vadede ise 100 adet mağaza sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Hedefimiz her ilimizde ve gelişmiş ilçelerimizde mağazalar açmak. Franchise’larımızla beraber ilk yıl 40 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Yaklaşık 200 tedarikçi ile çalışacağız ve tedarikçilerimizin yüzde 80’i yerli olacak.’’

Erkeğe de kadına da hitap edecek
Praktiker Türkiye, büyüklüğü 300-1000 metrekare arasında değişen Praktiker Pratik ve 1000 metrekare ve üzeri metrekarelerde Praktiker mağazaları açacak ve iki farklı mağaza konseptiyle müşterilerine hitap edecek. Praktiker Pratik’ler ev, işyeri ve yaşam mekanlarına özen gösterenlerin her türlü ihtiyacını hızlı şekilde karşılayacak. Praktiker Türkiye Genel Müdürü Tayfun Kutlu ise Praktiker’in hem erkeklere hem de kadınlara hitap eden ürünlerden oluşacağını ifade etti. Kutlu, “Praktiker, temel ihtiyaçların tamamının en kısa sürede bulunduğu, müşteriye en yakın konumdaki yapı marketi olarak rekabette öne geçecek” dedi.

‘Akıllı yatırım’ fırsatı
Tayfun Kutlu, Praktiker mağazası açmanın akıllı bir yatırım fırsatı olacağını belirterek, şunları söyledi: “Franchise yatırımcılarımız Praktiker’in kurulduğu günden bugüne 35 yıllık sektör bilgi birikimine ve tecrübelerine bir günde sahip olacaklar. Sektörle daha önce hiç tanışmamış olsa bile yatırımcımız sisteme dahil olarak Praktiker marka bilinirliği, bilgi birikimi ve tecrübesi ile sektörden birisi olmakla kalmayacak onun öncülerinden birisi olacak. Mağazalar Praktiker uzmanları tarafından en modern şekilde dizayn edilecek; ürün ve ekipmanların temininden, planlamaya, rafların yerleştirilmesinden, personel eğitimlerine kadar tüm süreçlerde yatırımcımızla birlikte olacağız. Mağaza hizmete hazır hale getirildikten sonra da verimli ve karlı olması için desteklerimiz artarak devam edecek. Uluslararası satın alma organizasyonunun gücü ile en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlara temin etme fırsatına sahip olacak yatırımcılarımıza, kendilerine özel tahsis edilecek uzmanlarımız sektör trendlerini, yeni ürünleri, yeni teknolojik değişiklikleri aktaracak ve güne her an bir adım önde başlamalarını sağlayacaklar.”