Prestij Modern’le yabancıyı Bursa’ya çekecek

Bak Yapı Prestij serisinin projesinin ikinci halkası Bursa Prestij Modern’i satışa sundu. 1 ayda 50’si yabancılara 500 konut satan Bakyapı, yabancı yatırımcıyı Bursa’ya çekecek

Prestij Modern’le yabancıyı Bursa’ya çekecek

22.01.2014 / Posta Gazetesi 

İstanbul’da 2 bin 400 konutluk Prestij Park projesinde yüzde 85 satış oranına ulaşan Bakyapı, Prestij serisinin ikinci halkasını  Bursa’da hayata geçiriyor. 17 Aralık’ta satışa sunulan 918 konutluk Prestij Modern projesinde bir ayda 500 konut satılırken, Suudi Arabistan ve Bahreynlilerden oluşan yabancılara da 50 konut satıldı.

Bakyapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhat Bakgör, Yabancı yatırımcıyı Bursa’ya çekecek olan Prestij Modern projesinin 160 milyon TL’lik yatırımla Osmangazi’de 54 bin metrekarelik arazi üzerinde hayata geçireceklerini söyledi. Projede 918 konut ve 53 iş yerinin bulunacağı bilgisini veren Bakgör, Bursa Prestij Modern projesinde teslimlerin 2016 Haziranda gerçekleşeceğini belirtti. Ferhat Bakgör, projenin bir ay içinde yüzde 60’ının yani yaklaşık 500 konutun satıldığını söyledi.

Tapular hemen teslim

Prestij Modern projesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin arsasında hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçtiğini anlatan Ferhat Bakgör, “Böylece, konut sahiplerine yeni yaşam alanlarında huzur dolu bir başlangıç yapmaları sağlanıyor. Öte yandan proje, Büyükşehir Belediyesi'nden onaylı ruhsatı ile güven veriyor” dedi. Bakgör, 13 bloktan oluşacak projede 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinin yer aldığına değinerek, “3 farklı 3+1 daire tipinin olduğu projede daire büyüklükleri 150 metrekare ile 170 metrekare arasında değişiyor. Projede metrekare fiyatları 159 bin TL ile 259 bin TL arasında değişiyor” diye konuştu. Yüzde 1 KDV avantajının sunulduğu Bakyapı Prestij Modern’de anlaşmalı 6 bankadan da kredi kolaylığı sunuluyor.

Prestij Park’ın yüzde 85’ini sattı

İstanbul Prestij Park’ta da satış oranının yüzde 85’i bulduğunu belirten Bakgör, “2 bin 400 konutluk projede yaklaşık 2 bin konutun üzerinde satış gerçekleşti. Bu satışların yaklaşık yüzde 15’i, yani 320 konut yabancı yatırımcılara satıldı. Esenyurt’taki projemiz iyi de prim yaptı. Başlangıçta 119 bin lira olan daireler şimdi 159 bin lira seviyesine kadar yükseldi” bilgisini verdi. 

17 Aralık yabancıyı tedirgin etti

Ferhat Bakgör, lansman öncesinde yurtdışında katıldıkları fuarlarda projenin tek bloğundaki 280 konuta, Suudi Arabistan ve Bahreyn’den konsorsiyumlardan teklif geldiğini kaydetti. 17 aralık’la birlikte başlayan sürecin yabancı yatırımcıları tedirgin ettiğini ve gelen talebin sadece 50 adedinin satışa döndüğünü ifade etti. Doalyısıyla 280 konut satışından  60 milyon TL hasılat etmeyi planlayan Bakyapı, 50 konut karşılığında 12 milton TL hasılat elde etmiş oldu. Bakgör, “Ama bu satışın iptali anlamına gelmiyor. 230 konutun satışı şimdilik askıya alınmış durumda. Çünkü özellikle Arap ülkelerinde Türkiye’deki siyasi gelişmeler konusunda Türkiye’de din kaynaklı bir çatışma olduğu yönünde farklı bir algı oluştu, dövizdeki borsadaki hareket de tedirginlik oluşturdu. Onların Türkiye sempatisi sürüyor ama bu dönemi bekle gör politikası ile geçirmeye karar verdiler” dedi.

Almanya ve İtalya’ya açılma planı

Bakyapı olarak bugünlerde Almanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinde yabancı şirketlerle yatırım amaçlı görüşmeler yaptıkları konusunda da bilgi veren Bakgör, hasılat paylaşımı ya da kat karşılığı gerçekleşmesi düşünülen bu projelerin konut artı iş merkezi şeklinde planlandığını söyledi. Bu iki ülkede görüşmelerin devam ettiği dile getiren Bakgör, kısa sürede görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanmasını beklediklerini kaydetti.