Primist 3 projesini satışa çıkardı

Gayrimenkul sektörüne adım atan Primist Gayrimenkul Yatırım Platformu, Cihangir, Çırağan ve Bomonti’deki projelerinin satışlarına başladı. Şirket 2014 yılı hedefi olarak 300 milyon liralık portföy değerine ulaşmayı hedefliyor

Primist 3 projesini satışa çıkardı

26 Mart 2014 / Posta Gazetesi

İş dünyasının tanınan ve alanlarında uzman isimlerinin bir araya gelerek kurduğu Primist Gayrimenkul Yatırım Platformu çalışmalarını düzenlenen toplantıyla tanıttı. Türkiye’de öncü olmayı hedefleyen olan Primist’in tanıtım toplantısına, şirketin dört kurucu ortağı; Tayfun Bayazıt, Ferhat Keten, Alev Göçmez ve Mehmet H. Birced katıldı. Toplantıda söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, Primist ile ilgili olarak şu bilgileri verdi, “Gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve akılcı yatırım olanaklarının sunumu için Primist’i, finans, inşaat ve ticaret dünyasının yakından tanıdığı 4 ortak olarak kurmuş bulunuyoruz. Kurucu ortakların dışında şu anda yürümekte olan projelerimizde 15 katılımcı da bünyemizde bulunuyor. Primist Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım AŞ, finans kurumları, emlak danışmanlıkları ve özel şirket portföyleri gibi çeşitli kanallardan proje, arsa ve bina portföyünün oluşturulması için gerekli ağı oluşturuyor. Gelen portföyler detaylı bir inceleme sonrası uygun görülen arsalarla ilgili 2. kademe inceleme, konsept, proje, fizibilite, imar, hukuk, piyasa, arz - talep ve risk analiz raporları hazırlanıyor.”

180 milyonluk portföy değeri

Primist ile 2 yıllık süreçte kurumsal yapıyı oluşturup, plânlanan kârlılığı gerçekleştirmiş 10 kadar projeyi başlatarak bunların 4’ünü de aynı süreçte tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Tayfun Bayazıt, yabancı yatırımcıların da ilgisiyle, 4 proje için imza attıklarını, 5. proje için de el sıkışıldığını bildirdi. Primist bünyesindeki ilk 4 projenin geliştiricisinin Keten İnşaat A.Ş. olduğunu da sözlerine ekleyen Tayfun Bayazıt, 3 yıl içerisinde de uluslararası kurumsal fonların yatırımlarını yönlendiren ve geliştiren, uluslararası bir gayrimenkul yatırım fonu şekillendirmek istediklerini belirtti. Bayazıt, sözlerini şöyle sürdürdü, “Şimdiye kadar ₺50 milyonluk gayrimenkul yatırımı gerçekleştirdik ve ₺180 milyonluk da portföy değeri oluşturduk. Primist olarak 2014 yılı hedefi olarak ₺300 milyonluk portföy değerine ulaşmayı hedefledik. 3. yılımızda ₺500 milyonluk arazi yatırımı ve toplamda da ₺1,5 milyarlık bir gayrimenkul yatırım değerine ulaşma hedefimiz var.”

3 proje satışta

Kentin birincil konumda, arzı sınırlı ve seçkin noktalarında proje geliştirmeyi hedefleyen Primist’in Cihangir, Çırağan ve Bomonti’deki projelerinin satışlarının başladığını da belirten Bayazıt, erken satış döneminde olan projelerin uygun fiyat ve ödeme koşullarında satışa çıkarıldığını söyledi. En önemli avantajlarının riski düşük, arzın sınırlı olduğu alanlarda ortalamanın üzerindeki kârlılıklarla projeler yürütecek olmaları olduğunu söyleyen Tayfun Bayazıt, bu projeleri yürütürken çok kapsamlı raporlar hazırlandığının da altını çizdi.