Prof Ersoy ''Daha büyük depremleri tetikleyebilir''

Karaburun açıklarında medana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremle ilgili bir açıklama yapan Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, "Ender durumlarda da olsa, bir deprem daha büyük depremleri tetikleyebilir" dedi.

Prof Ersoy ''Daha büyük depremleri tetikleyebilir''

Ege Denizi'nde Karaburun açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem, İzmir ve bölgesinde panik yaşanmasına neden oldu. Ana depremi takip eden süreçte 4.9 ve 4.5 büyüklüğündeki artçı depremler vatandaşların korkulu anlar yaşamasına yol açarken, sarsıntıların yeni bir depremi tetikleyip tetiklemeyeceği yönündeki şüpheler de tartışılmaya başlandı.

Prof Ersoy'den yeni bir deprem açıklaması
Katıldığı bir özel televizyon kanalında yaşanan ana depremin ardından artçı depremlerin takip edileceğini ve bunların ağırlıklı olarak 6'nın altında ölçülme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Ersoy "Ancak nadir olarak da olsa bu tip depremler başka büyük depremleri tetikleyebilir. Elbette bir öngörüde bulunmak çok zor. Yine de kimi büyük depremlerin birbirini tetiklediği tespit edilmiştir..." dedi. 

1970'lerden beri büyük deprem olmadı
Ege Denizi'nde 1970'lerden beri büyük bir deprem saptanmadığını, en yüksek ölçümlerin 6 düzeyinde gerçekleştiğini söyleyen Ersoy, buna karşın Ege Denizi'nin deprem bölgesi niteliği taşıdığını ve geçmişte çok sayıda medeniyetin bu nedenle sona erdiğini hatırllattı. Ersoy, 6 büyüklüğündeki depremin hissedilmesinin doğal olduğunu belirterek "5 büyüklüğündeki depremleri bile hissediyoruz. Ki yaşanan bu deprem, 5 büyüklüğündeki depremlerle kıyaslandığında 30 kat daha yüksek bir yıkıcılık potansiyeline sahip." şeklinde konuştu.

Karaburun Depremi
Boğaziçi üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada önce 6.3, sonrasında ise 6.0 olarak duyurulan deprem, Karaburun açıklarında denizin 10 kilometre derinliğinde meydana geldi. Deprem AFAD verilerine göre saat 15.28'de gerçekleşti.