Psikolojik güç olarak konuta devlet desteği

Devletin konuta destek politikasını masaya yatıran sektör temsilcileri, verilen desteğin boyutundan çok politik vizyon olarak değerine dikkat çekti.

Psikolojik güç olarak konuta devlet desteği

"Sektör temsilcilerinin devletin konut alıcısına destek politikasına yönelik olumlu eleştirileri sürüyor. Özel bir televizyon kanalında canlı yayına katılan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ve DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, desteğin somut niteliğinden çok sektör ve yatırımcıya sunduğu psikolojik katkısıyla değer taşıdığını vurguladı.

Devlet Desteği ve ifade ettiği
2015 yılının ciddi bir konut satış rakamıyla tamamlandığını vurgulayan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, devletin konut alıcısına sunduğu desteği küçük, ama doğru bir hamle olarak niteledi. Dumankaya, kararın 2016 yılı konut satışlarına da doğrudan katkı sunacağını belirterek: "Konuta devlet desteği, farkındalığı artıracak ve tasarruf eğiliminigüçlendirecek. Güzel bir hareket ve sektöre önemli katkılar sunacak..." dedi. DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da, devletin sektöre aktaracağı miktardan çok psikolojik desteğinin önem taşıdığı üzerinde durarak: "Bu hamle devletin konut sektörüne bakış açısını gösteriyor. Sektörümüze özellikle Anadolu'da büyük yarar sağlayacak. Çünkü burada 15 bin liralık katkı, konut yatırımcısı için büyük bir değer taşıyor..." dedi.

Psikolojik güç olarak konuta devlet desteği

2016'da konut satış hedefi: 1 milyon 400 bin
Sıfır ve ikinci el konutlarda ciddi bir satış ivmesi yaşandığını ve 2015'in dikkate değer bir konut satış rakamıyla sonlandığını belirten Ali Dumankaya, 2016 hedefinin de 1 bilyon 400 bin konut satışı olduğunu sözlerine ekledi. Dumankaya,bu dönemde 650 bin sıfır konut, 750 bin adet de ikinci el konut satışı gerçekleşeceğini belirterek:

Psikolojik güç olarak konuta devlet desteği

"Bu hedefe ulaşma noktasında özellikle kentsel dönüşüm ve yabancıya konut satışımız önemli katkı sunacak. Yurt dışına bakışımız çok iyi. Faiz oranları 1'in altına düşerse, orta grubun konut satın alabileceği evreye giriyoruz demektir..." ifadelerini kullandı. 

Konut fiyatları düşmeyecek
Açıklamasında Kartal'ın bir kaç sene öncesine kadar 4 binlerde seyreden fiyat aralığının 5-6 binlere çıktığını ve yakın bir dönemde 8 binleri görme olasılığının bulunduğunu da belirten dumankaya fiyat artışlarının süreceğini, çok büyük krizlerde ekonomik olarak sıkıntıya girenler dışında konut fiyatlarında bir düşmenin yaşanmayacağını da sözlerine ekledi.

Konut kredisi faizleri konut satışını etkilemez
Açıklamasında konut kredi faizlerinde bunun üzerinde bir yükselme beklemediklerini ve bu düzeyin de konut alıcısı üzerinde olumsuz bir etkide bulunmayacağını belirten Ziya Yılmaz da: "Siz bütçenize göre bir proje buluyorsanız, faizden doğan küçük farklar yatırımcıyı etkilemez diye düşünüyorum. Tabi alımlardan önce firmayı, bölgeyi ve bütçeyi doğru analiz etmeniz lazım; bunlar uyum sağlıyorsa, yatırımcı bu fırsatı kaçırmayacaktır..." dedi.

Firma Bilgisi: Dky Inşaat