Quasar İstanbul planlarına yargıdan durdurma

İstanbul Şişli'de yer alan Likör Fabrikası arazisinde inşa edilen Quasar Şişli projesi, İstanbul 5. İdare mahkemesi tarafından durduruldu. Mahkeme kararında, inşaat oranının yüzde 65 düzeyinde artırıldığına dikkat çekildi

Quasar İstanbul planlarına yargıdan durdurma

1930'lu yıllarda Mustafa Kemal'in direktifleriyle kurulan Şişli Likör Fabrikası arazisinde hayata geçirilen Quasar İstanbul projesi ile ilgili olarak yargıdan durdurma kararı çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Meclis üyelerinin açtığı imar planlarını iptal davasını görüşen İstanbul 5. İdare Mahkemesi, arazi üzerinde yeşil alanların kaldırıldığına ve inşaat oranının yüzde 65 artırıldığına vurgu yaparak, imar planlarının iptal edilmesine hükmetti.

İstanbul 5. İdare Mahkemesi ve bilirkişi raporu
İstanbul 5. İdare Mahkemesi kararını, konuyla ilgili olarak hazırlanan Bilirkişi Raporu'nda yer alan, 2003 yılından beri yapılan plan değişikliklerinde yeşil alan fonksiyonunun kaldırıldığı, yeni planlarda yer alan konut fonksiyonuyla nüfus yoğunluğunun artışına neden olunduğu ve söz konusu nüfus için yeşil alan ve donatı alanlarının yetersizliği yönündeki ifadelerden hareketle aldı. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan Hazal Ocak imzalı haberde ayrıca mahkemenin kararının, inşaat yoğunluğunda yaşanan yüzde 65'lik artışta 30 bin metrekare civarında ihtiyaç duyulacak yeşil alanın da karşılanmadığının altı çizildi. 

Quasar İstanbul planlarına yargıdan durdurma

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan itirazı kabul etmeyen ve bilirkişi raporunu objektif ve bilimsel olduğuna dikkat çeken İstanbul 5. İdare Mahkemesi, 7 Ekim'de oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda, yeni planların iptaline karar verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, önceki gün eline ulaşan karar doğrultusunda Danıştay'a başvurması bekleniyor. 

Viatrans ve Meydanbey Ortak girişimi ile inşa edilen Wuasar İstanbul 157 metre yüksekliğinde iki göndelenden oluşuyor. Tarihi Likor Fabrikası arazisinde hayata geçirilen proje yargıya İBB'nin CHP'li meclis üyeleri tarafından taşınmıştı