Rakamlarla Avrasya Geçiş Projesi

Tamamlandığında günde 100 bin aracın geçiş yapacağı Avrasya Geçiş Projesi'nin en önemli kısmı kabul edilen deniz altı kısmında kazılar bitti. İstanbul Boğazı'nın altında 3 bin 344 metrelik güzergahın tamamlanması nedeniyle bir tören düzenlendi

Rakamlarla Avrasya Geçiş Projesi

Kıtalararası trafik sorununun çözümünde önemli bir adım olan Avrasya Geçiş Projesi'nin İstanbul Boğazı'nın altında kalan 2 bin 344 metrelik kısmın kazısı tamamlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ihale edilen ve Yapı Merkezi ve SK E&C şirketi tarafından inşa edilmekte olan projenin bu önemli ayağının tamamlanması vesilesiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı bir tören gerçekleştirildi. 

İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi
19 Nisan 2014 tarihinde Haydarpaşa şantiyesinde başlayan çalışmaların günde 8-10 metre katedilmesiyle ulaşılan 3 bin 344 metrelik yeraltı kazı çalışmaları beklenenden daha erken bir zamanda tamamlandı. Projenin İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu zamanlarda yolculuk süresini 15 dakikaya indirmesi ve seyahat sürelerindeki azalma ile birlikte emisyon miktarlarında önemli bir düşüş hedefleniyor.

 

Rakamlarla

 

 

Rakamlarla dev proje
- Üç ana bölümden oluşan Avrasya Geçiş Projesi'nin toplam uzunluğu 14.6 kilometreden oluşuyor. 

- Projede kullanılan dünyanın en gelişmiş TBM teknolojisi, tünel açma makineleri içinde 33.4 kW/h metrekarelik kesici kafa gücü ile dünyada birinci sırada yer alıyor. Proje teknik özellikler açısından dünyanın sayılı mühendislik projelerinden biri olarak gösteriliyor.

- Toplam1.672 bilezikten oluşan ringde depreme dayanıklılığı artırmak amacıyla iki ayrı noktada sismik bilezik montesi gerçekleştirildi.

- Avrasya geçiş projesinde görev alan personel sayısı 2.124 iken, kullanılan iş makinası sayısı ise 250. 

-Proje çalışmaların sırasında İş Güvenliği ve sağlığı ile ilgili eğitim çalışmalarına ayrılan zaman 41 bin saat oldu. 

- Avrasya Geçiş Projesi bu zamana dek, 3 finansal, 1 yaratıcı altyapı ve 1 çevre ödülü almaya hak kazandı. 

- Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilecek projenin toplam finansman değeri 1.245 milyar dolar. Yatırım için sağlanan uluslararası kredi ise 960 milyon dolar. Projenin 285 milyon dolarlık kısmı ise Yapı Merkezi ve SK E&C tarafından karşılandı.