Rant vergisi açıklandı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kamuda Şeffaflık Paketi ile, belediyelerin imar planı değişikliklerinden pay almaya başlayacağını açıkladı.

Rant vergisi açıklandı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kamuda Şeffaflık Paketi ile, belediyelerin imar planı değişikliklerinden pay almaya başlayacağını açıkladı. İmar kanunu ile 3 temel hususun geleceğini ve imar uygulamalarının adil ve hızlı olacağını belirten Davutoğlu, gecikmelerden kaynaklanan mağduriyetlerin de giderilmesini hedeflediklerini belirtti. 

Belediyelere kentsel dönüşüm payı
Yapılan değişiklikle birlikte değer artışından kaynaklanan ranttan belediyelerin de pay almasını hedeflediklerini belirten Davutoğlu:

'İmar planı değişiklikleri sonucu değer artışından belediyelerin pay almasını sağlayacak. Bu değer artış payından belediyelere sosyal dayanışma kentsel dönüşüme aktarılacak.  Büyük pay belediyelere gidecek. Belediyeler oranın halkı için kullanacak bunu. Kentsel dönüşüme ayrılan paylar ikiye ayrılacak. Bir kentsel dönüşüm için bakanlığa bir de belediyeye. Bu yolla kamuya ait olan her değer artışı üzerinden belediyelerimize bir gelir alanı oluşturulacak. Kesinlikle bu gelir alanı oluşturulacak.' ifadesini kullandı.