Rant vergisi, kamuoyunu rahatlatır

GYODER Başkanı Aziz torun, 'rant vergisi' ile ilgili açıklamasında: 'Vergi alınırsa kamuoyundaki spekülasyonların önüne geçilebilir.' dedi

Rant vergisi, kamuoyunu rahatlatır

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Aziz Torun, rant vergisine ilişkin açıklamasında: 'Bir rant varsa vergi alınması doğrudur. Ancak, her yerde imar değişikliğiyle rant oluşturuluyor, algısı yanlış. Vergi alınırsa kamuoyundaki spekülasyonların önüne geçilebilir.' dedi. 

İstihdam 2 milyona yaklaştı
Torun, toplam istihdam içinde inşaatın payının 2 milyona yaklaştığını ve bu rakamın da yüzde 6'nın üzerinde bir orana denk geldiğini belirten Torun, inşaat sektörünün ekonominin lokomotifi olmayı sürdürdüğünü söyledi. 3. Havalimanı, 3. Köprü ve Kentsel Dönüşüm projeleri bazında binlerce insana çalışma şansı verildiğini vurgulayan Torun: 'Burada muazzam bir iş gücü istihdamı söz konusu. Kentsel Dönüşüme bakıldığında, 2014 yılında toplam üretilen konut projeleri içinde bunun payı belki çok yüksek olmadı ama 2015 yılında bu projelerin daha fazla pay alacağını düşünüyorum. İnşaat alanı için yeni arazi üretmede Kentsel Dönüşüm önemli. Tabii İstihdam anlamında da önemli katkıları olacaktır.' ifadelerini kullandı.

Mütekabiliyet yasası
Açıklamasında mütekabiliyet yasası hakkında da bilgi veren Torun, yabancı pazarının Türkiye için yeni keşfidilmiş bir zenginlik olduğunun altını çizerek, gerek siyasi istikrar ve gerekse gelişmişlik bakımından ulaşılan noktanın Türkiye'yi yabancı yatırımcı için elverişli bir noktaya getirdiğini söyledi. Torun, konut balonu tartışmalarına da açıklık getirerek:

'Ortada bir fiyat şişmesi yok. Fiyatlardaki artış, belirttiğim nedenlerden oluşuyor. Belki 1 yıl sonra satışlarda durgunluk olsa bile fiyat ucuzlamayacak. ABD'deki gibi artık mal, gayrimenkul para etmiyor noktasına gelinmeyecek. Çünkü orada banka eğer 100 bin dolarsa 110 bin dolar kredi veriyordu. 10 bin dolar yanında bulunsun diyordu. Bu kadar şişmiş bir fiyat vardı ama Türkiye'de böyle bir durum yok. Ancak risk nedir? Benim 2 yıldır ifade ettiğim şey, gelecekte bir talep yetersizliği olabilir. Bunun altını çizmek lazım.' şeklinde konuştu.