Rant vergisinde konut seçeneği

İmar planı değişikliği sonrasında meydana gelen rant artışından kamunun pay almasını düzenleyen Rant Vergisi'nin "konut" olarak ödenebilmesi gündeme geldi

Rant vergisinde konut seçeneği

Belediyeler tarafından yapılan imar planı değişiklikleriyle birlikte meydana gelen değer artışından kamunun alacağı pay olarak tanımlanan Rant Vergisi'nin ayrıntıları belli oluyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, değer artış payının arsa ya da konut şeklinde ödenebilmesi için çalışmaların devam ettiğine dikkat çekti. 

Parasal ödemede sorun çıkarsa
Gazetecilere yaptığı açıklamada, imar yasalarında gerçekleştirilecek değişiklikler kapsamında bir arsa ya da arazi üzerinde meydana gelebilecek değer artış payının "konut" ya da " arsa" olarak ödenebileceğini söyleyen Özhaseki: "İmar planı değişikliklerinin ardından ortaya çıkan değer artış payı, şayet parasal olarak ödenemiyorsa, parasal ödemeden sorunlar yaşanıyorsu, arsa ya da konut olarak ödeme yapılabilecek..." şeklinde konuştu.

Gelir kentsel dönüşüme harcanacak
Özhaseki, müteahhidin elindeki tüm parayı inşaata harcaması halinde değer artış payını ödeyemeyeceğini vurgulayan Özhaseki: "Rank vergisi oranı, arsanın değerine göre kimi hallerde yüzde 100'leri bulabilecek. Buradan doğacak kaynak, belediyelere aktarılacak. Böylece kentsel dönüşüm için de kaynak yaratılmış olacak..."

Gazete Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, imar yasası çalışmaları kapsamında "imar tadilatı " yapmayı yasakladıklarını ve bir mahallede herkese belli bir emsalde inşaat hakkı tanınacağını söyleyen Özhaseki: "Şartlara göre plan tadilatları yapılabilecek. Ticari alan olan bir bölgenin bu sayede özel okula dönüşümü mümkün olacak..." dedi.