Rantın yeni merkezi Gebze

İstanbul-İzmir Otoyolu ve Yüksek Hızlı Tren gibi dev projelerin merkezinde yer alan Gebze'de gayrimenkul değerlerinde hızlı bir yükseliş yaşanıyor

Rantın yeni merkezi Gebze

İstanbul-İzmir Otoyolu, Yüksek Hızlı Tren ve 3. Köprü Bağlantı yollarıgibi dev projelerin merkezinde yer alan Gebze'de konut ve arazilerin değerleri hızla yükseliyor. Çok sayıda yatırımcının ilgi gösterdiği ilçede gayrimenkul fiyatlarının yüzde 300 oranında arttığı bildirilirken, dev projelerin hayata geçmesiyle birlikte bu yükselişin süreceği düşünülüyor.

Dev projelerin tam merkezinde
İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi ve Körfez Geçiş Köprüsü, 3. Boğaz Köprüsü Bağlantı Yolları ve Yüksek Hızlı Tren projelerinin tam merkezinde bulunan Kocaeli'nin Gebze ilçesi, gayrimenkul rantının İstanbul dışına kaymasına vesile oldu. İlçenin kapanan Haydarpaşa Garı'nın misyonunun üstlenerek, Türkiye'nin bir çok bölgesinden gelecek tren hatlarının son durağı olacağı, Gebze'den İStanbul'a ulaşımın da Metro hattı ile sağlanacağı belirtiliyor. 

Bilişim Vadisi'nin gücü
Gebze'nin büyüyen rantının ana kaynaklarından biri de 3 milyon metrekare alan üzerinde kurulması beklenen Türkiye'nin ilk Bilişim Vadisi olacak. Yıl sonuna kadar ilk kazmanın vurulması beklenen proje kapsamında, kreş, hastane, ibadethane, konaklama, banka, spor merkezleri ve kültürel tesisler bulunacak ve 200 bin kişi istihdam edilecek. 

Talep arttı, fiyatlar yükseldi
Bölgenin yükselen gücünün farkında olan çok sayıda yatırımcı bölgeye şimdiden ilgi göstermeye başladı. Kontakt Yatırım ve Gayrimenkul Borsası Başkanı Ülker Çakır, 3. Havalimanı Konsorsiyum'unda yer alan Limak'ın bölgeden 300 dönüş arza satın aldığını açıkladı. Bölgeye gösterilen ilgiyle birlikte metrekare birim fiyatlarının 2005'te 250 TL'ten, bugün 800 dolara çıktığını belrten Çakır, fiyatların yalnızca son bir yıl içinde yüzde 30 oranında yükseldiğini açıkladı.