Refika Birgül'den Narlı Tarifler

Narlife projesi Refika Birgül işbirliği ile hazırlanan "Narlı Tarifler" kitabı için Refika'nın Mutfağı'ndaydık

emlakwebtv/ Havva Babaoğlu

Tepe İnşaat’ın Narlife projesine nasıl dahil oldunuz?

Yaklaşık 7-8 ay evvel önce Narcity Nkule narlife. Madem bu kadar narlı bir dünyaya giriyoruz. Bunu lezzetlendiren yemeklerde olsun demişler. Evler içinde mutfak şenlenince güzel olur. Onun için yemekleri biraz ısıtalım dedik içinde. Bana bize böyle bize özel narlı tarifler yapar mısın dediler. Bana da böyle özel tarifler çıkarmak için fırsat oldu.

Narlife projesini gördünüz mü, beğendiniz mi, almayı düşünür müsünüz?

Gördüm, beğendim, almak içim maddiyatın iyileşmesini bekliyorum. Yapan mimar da Nevzat Sayın bizim komşumuz. Onun  gözünü, elini beğenirim. Renleri kullanmasını. Nevzat bey in aracılığıyla daha onlarla tanışmadan önce projeyi biliyordum. Gezdim. Orada bal da üretiyorlar. Yanında arı ve bal olan bir yerde ev sahibi olmak da kıymetli ve güzel.

Kitapta ne tür tarifler var?

Başlangıcından ana yemeğine, nar suyunu kullanarak kısır. Ana yemeklerde biraz Anadolu’ya da gidip nardan aşına küçük dokunuş tekrar hayat çevirdik. Bonfile var. Meşhur içinde 70 çeşit baharat olan bol tereyağlı. Onu tahin ve nar ekşisi ve et suyu ile soslu bonfile var. Tatlı ve içecekler var. 40-45 tane tarif oluşturduk ama kitap için en güzelleri seçtik.

Lokumlu Nar Sorbe tarifi;

Malzemeler: 6 kişilik

250 gr. Sade lokum

750 ml. Taze nar suyu

Bu sorbe tarifinin genel sorbe tariflerinden farkı, içindeki sayesinde daha yumuşak ve ağızda akıcı bir kıvama sahip olması.

250 gr. Sade lokumu bıçakla pirinç büyüklüğünde kıyın ve 375 ml. Nar suyu ile birlikte tencereye koyun. Kaynama noktasına geldiğinde altını kısın, lokumlar tamamen eriyene kadar sık sık karıştırın. Lokum parçaları eridiğinde soğuması için kenara alın. Ardından kalan nar suyunu da ilave edip, karıştırın. Buzlukta muhafaza için uygun bir kaba alıp, buzluğa koyun. Her 30 dakikada bir karıştıracak şekilde, 4-5 saat buzlukta bekletin. Karıştırdığınızda içinde hava kabarcıkları oluşacak, çok da yenebilir bir kıvam alacak. Sorbeniz böylece hazır olacak. Servis ederken ufacık taze nane yaprakları yerleştirirseniz aralarındaki uyum hoşunuza gidecek.

 

Refika Birgül kimdir?

Refika Birgül, (d.19 Mayıs 1980), İstanbul, doğumlu, kitap/gazete yazarı, Refika'nın Mutfağı'nın kurucusu, program yapımcısı, psikolog

Refika’nın Mutfağı / Cooking New Istanbul Style kitabının yazarı, Hürriyet Gazetesi Cumartesi ekinde Refika”nın Mutfağı adlı köşesinde yemek yazıları yazıyor, NTV’de Mucize Lezzetler adlı yemek programını hazırlıyor.

Refika’nın Mutfağı iletişim

Simotas Binası Bican Efendi Sok. N:10 K:3  Kuzguncuk/Üsküdar/İstanbul

web: refikaninmutfagi.com

ofis: +90 216 532 33 10

e-posta: info@refikaninmutfagi.com

Narlife Projesi hakkında detaylı bilgi için  http://www.narlife.com.tr/