REIDIN Raporu açıklandı: Konut fiyatlarında artış bekleniyor

REIDIN Türkiye Gayrimenkul sektörü Fiyat Beklenti Endeksi 3. çeyrek dönem verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda, 3 aylık dönem içinde konut fiyatlarında çıkış beklendiğine dikkat çekildi

REIDIN Raporu açıklandı: Konut fiyatlarında artış bekleniyor

REIDIN Türkiye, konut sektörü ve fiyat beklentileri açısından büyük önem taşıyan iki araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Türkiye İş Bankası tarafından desteklenen REIDIN Türkiye Gayrimenkul sektörü Fiyat Beklenti Endeksi 3. Çeyrek Dönem Sonuçları, üç aylık dönem içinde gayrimenkul fiyatlarında artış beklendiğine dikkat çekti. REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ise yüzde 3 oranında düşse de 109 puan ile Kısmen İyimser notuna ulaştı. Raporda, 3. çeyrek dönemde artış gösteren kategori"bankalar ve finansal kurumlar" olarak belirlenirken, gayrimenkul danışmanları, gayrimenkul değerleme uzmanları ve gayrimenkul geliştiricileri kategorilerinde gerileme kaydedildi. 

Konut fiyatlarında yükselme beklentisi yükseldi

REIDIN tarafından yayınlanan, Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Türkiye Gayrimenkul Fiyat Beklenti Endeksi'nin 2017 yılı 3. çeyrek dönem verilerini değerlendiren REIDIN Türkiye Ülke Müdürü Kerim Bertrand, son iki çeyrek dönem raporlarında genel algının toparlanma yönünde eğilim gösterdiğini söyledi. Bertrand geçmiş üç aylık döneme kıyasla önümüzdeki üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisinin yükseldiğini beirterek: "Son iki dönem çeyrek raporlarını incelediğimizde, genel algının işlerin toparlandığı yönünde olduğunu söyleyebiliriz. Geçmiş üç aylık döneme göre, önümüzdeki üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisinin yükseldiğini görüyoruz..." yorumunda bulundu. 

Güven endeks değeri kısmen iyimser düzeyde

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeks'ine göre ise 2017 yılının 3. Çeyrek Döneminde, bir öncei çeyrek döneme kıyasla yüzde 3 oranında düşüş kaydedildi. 109 puanlık ölçümün Kısmen İyimser düzeyi temsil ettiğine dikkat çekilirken, REIDIN Türkiye Gayrimenkul sektörü Fiyat Beklenti Endeksi'nin ise geçen çeyrek döneme kıyas yüzde 2 düşüş gösterdiği ve 104 puanlar Kısmen İyimserlik Seviyesi'nde yer aldığı kaydedildi. 

REIDIN verileri

2017 yılı 3. çeyrek döneminde, bir önceki çeyrek döneme göre bankalar ve finansal kurumları için yüzde 17'lik artışın saptandığına dikkat çekilen REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi'ne göre değer 100.7 ile Kısmen Stabil olarak ölçüldü. Aynı dönem içinde Gayrimenkul danışmanları için ise yüzde 16'lık bir artış saptandı ve bu kategoride de kısmen iyimserlik notuna ulaşıldı. Gayrimenkul Değerleme uzmanları için ise yüzde 1 oranında düşüş yaşanırken, burada da Kısmen Kötümser notuna işaret eden 88.1 puan saptandı. Endeks Gayrimenkul geliştiricileri için yüzde 6 oranında düşüş ve 127 puan ile Kısmen İyimser olarak belirlendi.