Reidin'den sektöre stabil güven uyarısı

Gayrimenkul sektörüne duyulan güveni ölçmeyi amaçlayan REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi, 4. çeyrek için 101.8'lik Kısmen Stabil ölçüsü saptadı. Raporda ayrıca bu dönemde de fiyat artışının beklendiği vurgulandı

Reidin'den sektöre stabil güven uyarısı

Reidin tarafından hazırlanan "Gayrimenkul Sektörü 2015 Yılı 4. Çeyrek Dönemi Beklentileri" geçen çeyreğe kıyasla yüzde 1.95'lik bir azalma saptadı. Kısmen Stabil olarak ölçümlenen tablo 101.8'i gösterdi.

Sektörde "Kısmen Stabil" ölçümü
Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren profesyonellerin Türkiye gayrimenkul sektörüne yönelik güvenini ölçmeyi hedefleyen REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi, 3. çeyreğe kıyasla yüzde 1.95 oranında düşerek, 101.8'e geriledi. Reidin raporunda söz konusu rakamın, önümüzdeki üç aylık dönemde sektöre duyulan güvenin Kısmen Stabil olduğu ifade edildi. 

Reidin'den sektöre stabil güven uyarısı

Fiyat beklenti endeksi yüksek
Türk gayrimenkul sektörünün fiyat beklenti endeksine ilişkin değerlendirmesinde 2015 yılı 4. çeyrek döneminde geçen döneme kıyas yüzde 4.47'lik bir artış gerçekleşti. Bu artışla birlikte endekse değeri 128.9 olurken, bu rakam, artış beklentisinin 4. çeyreğe de yansıdığını gösterdi. 

Bugün açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde de sektörel güvende düşüş yaşandığının altı çizilmişti. TÜİK verilerine göre güven endeksi 0.5 puanlık bir düşüş yaşayarak, 80.42'den, 80.02'ye geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklamasında söz konusu düşüşün alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandığını belirtmişti.